Ко је Грета Тунберг: Климатска ратница или манипулисано дете?

Грета Тунберг, тинејџерка која је поново у жижи јавности због свог обраћања на Самиту Уједињених нација о климатским променама у Њујорку, када је светским лидерима поручила да "због њихових празних речи планета умире", изазвала је опречне реакције јавности, од громогласних аплауза до оспоравања и тврдњи да њом "манипулише похлепна мајка и стручњак за ПР".
greta tunberg jutjub
Фото: Youtube Printscreen

Девојчица од тек 16 година за само годину дана постала је "лице борбе за спас планете од глобалног загревања", а данас је објављено и да је једна од добитника "алтернативног Нобела", награде Рајт Лајвлихуд, због својих "инспиративних захтева за хитном акцијом против климатских промена, који су засновани на научним чињеницама".

У образложењу фондације која додељује признање наводи се и да "пример Грете, која је номинована и за Нобелову награду, показује да свако има снагу да донесе промене" и да је њен пример "инспирисао и охрабрио многе људе да траже политичку акцију".

Грета је постала позната широм планете са 15 година јер је, прошле године, сваког петка бежала из школе и испред шведског парламента протестовала против климатских промена. Њен пример следили су вршњаци широм света и тако је настао глобални покрет "Петак за будућност".

Убрзо је Грета проглашена "иконом активизма" и "климатском ратницом", која дискутује раме уз раме са водећим стручњацима, али су се појавила и питања "ко профитира" од њеног ангажовања. Дежурни скептици одговор су потражили у девојчицином породичном стаблу.

Гретина мајка је оперска певачица и учесница Евровизије Малена Ернман, а отац глумац Сванте Тунберг. Грета је испричала да је са осам година први пут сазнала за климатске промене и тада питала "зашто одрасли то не схватају озбиљно".

Наводно, то је био један од фактора који су довели до тога да са 11 година оболи од депресије. Престала је да једе, иде у школу и говори са свима осим са члановима породице и наставником.

Тада је утврдено да има Аспербергов синдром (облик аутизма), опсесивно компулсивни поремећај и селективни мутизам, што, према њеном објашњењу, значи да "говори само када осећа да је то потребно" и да је схватила да "мора да говори о климатским променама".

Према званичној и медијима доступној биографији, Гретини родитељи су одустали од својих каријера како би се бринули о њој и њеној сестри Бети, која такође болује од Асперберговог синдрома и опсесивно компулсивног поремећаја.

Када је прошле године Грета започела протесте испред шведског парламента ПР стручњак и активиста за заштиту животне средине Ингмар Рентог на свом Фејсбук профилу објавио је њену фотографију. Причу је преузео локални лист, стигла је и до светских медија, а истовремено су кренуле и прве оптужбе против Гретине мајке Малене да је, уз помоћ Рентога, осмислила кампању како би промовисала књигу о борби своје ћерке са бројним дијагнозама.

Британски магазин "Стендпоинт" објавио је да Рентог није случајно налетео на Гретин штрајк, већ по договору с Маленом, с којом је неколико недеља раније говорио на климатској конференцији. Као један од "доказа" ове теорије послужио је и податак да је вредност Рентогове зелене компаније "Немамо времена" скочила на више од милион долара чим се Грета придружила њеном одбору за младе.

Иако се касније Грета повукла из одбора, у јавности су "севале" оптужбе да је њена мајка "схватила да корист коју може да има од славе своје ћерке превазилази промоцију књиге".

И немачки медији су помно пратили Гретин успон у врх светске популарности. Тако је "Дојче веле" приметио да ова шеснаестогодишња девојчица има изражене заједничке особине са популистима - савршено поједностављује компликовану проблематику и дели друштво.

"Увек исти стереотипи: са једна стране је друштво одраслих који уништавају климу и живот, са друге стране млади људи који се брину за будућност, иако живе у богатим индустријским земљама. Њима није битно да одвагају различите интересе. Бриге за радна места их не занимају. Грета и њен покрет су нова верзија популизма. Свет је подељен на црно и бело, добро и зло, младе и старе - писао је немачки лист "Ројтлингер генерал анцајгер", а пренео "Дојче веле".

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести