КРИЗА ОКО ИРАНА Ако ишта покушају, патиће

ВАШИНГТОН: Уколико званични Техеран покуша да уради ишта што личи на напад, много ће патити, упозорио је амерички председник Доналд Трамп.
Tramp Donald/Fonet/AP
Фото: FoNet

Обраћајући се јуче новинарима у Овалном кабинету Беле куће, Трамп је, упитан о инциденту у коме су учествовали саудијски танкери код обала УАЕ и сумњи да је у питању саботажа, рекао да ће бити великих проблема за Иран ако се ишта деси, пренео је АП.

Званичници заливских држава описали су инцидент надомак обала Уједињених Арапских Емирата као покушај саботаже.

АП наводи да су детаљи инцидента и даље непознати.

Извор агенције Ројтерс из обавештајних кругова САД каже да је Иран главни кандидат за изазивање инцидента, јер, како сматра, одговара њиховом "модус операндију".

"Ово је то како Иран ради. Ствар какву бисте могли да видите да Иран изводи", рекао је анонимни званичник.

Министар енергетике Саудијске Арабије Халид ел Фалих рекао је јуче да су два саудијска нафтна танкера у недељу претрпела "саботажни напад" на обали Фуџејре, која припада Уједињеним Арапским Емиратима, чиме је доведена у питање безбедност снабдевања света нафтом.


Трамп се у Белој кући састао са Орбаном

ВАШИНГТОН: Амерички председник Доналд Трамп састао се јуче у Белој кући с премијером Мађарске Виктором Орбаном.

Како наводи АП, и Трамп и Орбан су прихватили анти-имиграциону реторику, а Орбан се нада да ће Трамп тај став моћи да претвори у формирање глобалне алијансе.

Орбан је већ говорио о алијанси за мађарски државни радио, подсетивши да су Мађарска и САД међу ретким земљама које су се успротивиле Глобалном миграционом пакту Уједињених нација прошле године.


Саудијско министарство спољних послова саопштило је да су напади код обала УАЕ "опасне претње безбедности пловидби и међународној сигурности", пренела је агенција Ројтерс.

Један од два танкера био је на путу да укрца саудијску сирову нафту у луци Рас Танура, да би је после испоручио купцима државне нафтне компаније "Сауди Арамко" у САД, рекао је Фалих.

У нападу није било повређених или цурења нафте, али је изазвао значајно оштећење на структури два танкера, додао је.

У недељу, министарство спољних послова УАЕ саопштило је да су четири брода били циљ "саботаже" недалеко од територијалних вода УАЕ и да није било жртава.

Трампови саветници: Ако Иран нападне, шаљемо 120.000 војника

ВАШИНГТОН: На састанку главних саветника за безбедност председника САД Доналда Трампа који је одржан прошлог четвртка, вршилац дужности министра одбране Патрик Шенахан представио је освежени војни план који предвиђа слање до 120.000 америчких војника на Блиски исток у случају да Иран нападне снаге САД или убрза рад на стварању нуклеарног оружја.

То је синоћ објавио "Њујорк тајмс" позивајући се на неименоване званичнике Трампове администрације.

Наводи се да су ревизију плана наредили припадници тврде линије председничке администрације, на челу с Џоном Болтоном, Трамповим саветником за националну безбедност.

"Они не позивају на копнену инвазију на Иран, за коју би било потребно знатно више војника", казали су званичници америчком листу.

Наводи се да овакав развој догађаја указује на то колико је утицај Болтона, којег "Њујорк тајмс" назива једним од најопаснијих "јастребова" када је у питању Иран, чије је тежње за улазак у сукоб с Техераном некадашњи амерички председник Џорџ Буш Млађи игнорисао пре више од деценије, док је био у Белој кући.

Лист наводи да уопште не може да се наслути да ли ће Трамп, који је настојао да извуче САД из Авганистана и Сирије, на крају стварно и послати толико припадника америчких трупа натрага на Блиски исток.

Наводи се да такође да није јасно да ли је Трамп брифован о предложеном броју војника или другим детаљима плана.

САД на Иран шаљу колико војника колико и на Ирак 2003?

ВАШИНГТОН: На састанку главних саветника за безбедност председника САД Доналда Трампа прошлог четвртка, вршилац дужности министра одбране Патрик Шенахан представио је освежени војни план који предвиђа слање до 120.000 америчких војника на Блиски исток у случају да Иран нападне снаге САД или убрза рад на стварању нуклеарног оружја.

То је синоћ објавио "Њујорк тајмс" позивајући се на неименоване званичнике Трампове администрације.

Лист наводи да је предложени обим снага шокирао неке од званичника који су брифовани о овоме. Наводи се да би 120.000 војника било слично броју припадника америчких трупа који су послате у инвазију на Ирак 2003. године.

"Слање тако робусних ваздушних, копнених и поморских снага пружило би Техерану више мета за гађање, а потенцијално и више разлога да то чини, чиме би се ризиковало да се САД упетљају у дуготрајни сукоб. Тиме би се такође поништиле године смањивања броја америчких војника на Блиском истоку које је почело са повлачењем трупа из Ирака 2011. године које је наредио председник Барак Обама", пише у тексту "Њујорк тајмса".

Дневник наводи се да су ревизију плана наредили припадници тврде линије председничке администрације, на челу с Џоном Болтоном, Трамповим саветником за националну безбедност.

"Они не позивају на копнену инвазију на Иран, за коју би било потребно знатно више војника", казали су званичници америчком листу.

Наводи се да овакав развој догађаја указује на то колико је утицај Болтона, којег "Њујорк тајмс" назива једним од најопаснијих "јастребова" када је у питању Иран, чије је тежње за улазак у сукоб с Техераном некадашњи амерички председник Џорџ Буш Млађи игнорисао пре више од деценије, док је био у Белој кући.

Лист наводи да уопште не може да се наслути да ли ће Трамп, који је настојао да извуче САД из Авганистана и Сирије, на крају стварно и послати толико припадника америчких снага натраг на Блиски исток.

Наводи се да такође није јасно да ли је Трамп брифован о предложеном броју војника или другим детаљима плана.

Подсећа се да су новинари јуче америчког председника питали да ли тежи смењивању режима у Ирану.

"Видећемо шта ће се десити с Ираном. Ако они ишта учине, то ће бити веома велика грешка", поручио је Трамп.

"Њујорк тајмс" наводи да постоје оштре разлике у Трамповој администрацији по питању тога како одговорити Ирану у тренутку нарастања напетости у вези с иранском нуклеарном политиком и намерама те земље на подручју Блиског истока.

Наводи се да су поједини високи амерички званичници оценили да планови, чак иако су у прелиминарној фази, показују колико је Иран постао опасна претња, док други, који инсистирају на дипломатском решењу актуелних напетости, тврде да се ту све своди на тактику застрашивања како би се Иран упозорио да се не понаша агресивно.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести