Маларија, ХИВ и друге болести би могле да порасту у време короне

ВАШИНГТОН: Случајеви маларије, ХИВ-а и других болести могли би да порасту широм света наредних месеци док се глобални здравствени системи окупљају у борби против пандемије корона вируса.
korona pixabay
Фото: Pixabay.com
Одређени број стручњака и службеника за пружање хуманитарне помоћи, од којих су неки служили у америчкој влади, изразили су забринутост да би вирус који је већ однео више од 268.000 живота могао да има разарајуће ефекте по шире глобално здравље и безбедност.
 
Ови стручњаци забринути због заостајања у борби против болести попут туберкулозе и малих богиња и упозорили су на потенцијал за ширење глади, јер хуманитарне организације настоје да уравнотеже одговор на епидемију са својим напорима у борби против текућих изазова, пренео је ЦНН.
 
"Ако не добијете ЦОВИД-19, али умрете од маларије, очигледно нисте у бољој позицији. Сав посао не може да престане јер се пажња пребацила на друго место, мора да се настави", рекао је Бил О''Киф, извршни потпредседник за мисију, мобилизацију и заступање у католицким службама помоћи.
 
"Морамо пронаћи начин да наставимо", истакао је он.
 
Битка ће се одиграти на многим фронтовима и тражити одговор од свих њих, рекла је Гејл Смит, председница и извршна директорка ОНЕ кампање, групе која се бори против екстремног сиромаштва и болести које се могу спречити.
 
Тачан крај ове кризе је пандемија, али ефекти на шире јавно здравље, безбедност хране, локалну економију, макроекономију су такви да морамо имати вишеструки одговор на њу, рекла је Смитова.
 
"У супротном, овде нешто решите, а онда удахнете ваздух и погледате изнад, а на другој страни имате још једну кризу", истакла је она.
 
Смитова, која је била бивши администратор Мађународне организаије за развој (УСАИД) приметила је да је дошло до пораста малих богиња и маларије током епидемије еболе.
 
"Наша заједница је забринута због утицаја у земљама које се боре против малих богиња, колере, дечје парализе, а да у исто време морају да се боре и са ширењем ЦОВИД-19", рекао је Ноам Унгер, потпредседник за развојну политику, заступање и учење у ИнтерЕкшен, савезу међународних невладиних организација и партнера.
 
Крајем марта СЗО је препоручила владама да "привремено паузирају превентивне имунизационе кампање тамо где не постоји активна епидемија болести која се може спрецити".
 
УНИЦЕФ је навео прошле седмице да је дошло до пада испорука вакцина од 70 до 80 процената од краја марта због логистичких ограничења која се односе на пандемију.
 
Портпаролка УНИЦЕФ-а Мариси Меркадо изјавила је да је око десетак земаља у ризику да остане без залиха, укључујући најмање пет земаља које су у 2019. имале епидемију малих богиња.
EUR/RSD 117.1643
Најновије вести