Мањина премало у хрватским медијима 

ЗАГРЕБ: Националне мањине у Хрватској премало су заступљене у медијима, поготово на хрватском јавном сервису ХРТ-у, а и слика која се о њима ствара све је негативнија, поготово за неке од мањина попут Рома, сложили су се представници мањина и мањинских институција на јубиларном 10. семинару ''Медији и националне мањине у Републици Хрватској'', одржаном у Опатији. 
zagreb
Фото: pixabay.com

Ален Тахири, директор Канцеларије за људска права и права националних мањина Владе Хрватске, је отварајући скуп нагласио да је, што се мањина тиче, улога медија, укључујући и мањинске, од посебног значаја за допринос унапређењу људских права и развијање културе дијалога те борбе против стереотипа.

"Влада улаже континуиране напоре и посебну пажњу према националним мањинама, нарочито у контексту њиховог представљања у медијима који су један од главних фактора креирања мишљења", рекао је Тахири.

Председник Савета за националне мањине Александар Толнауер одао је признање ХРТ-у, пре свега због правовремених и реалних извештаја о недовољној заступљености мањина. У прошлогодишњем извештају наводи се да је мањинама посвећено 0,69 посто укупне минутаже, док се у овогодишњем извештају истиче да је на сва четири канала она повећана на 1,06 посто, што је веома мали постотак с обзиром на то да у тој земљи живи 7,5 посто становника који се изјашњавају као припадници мањина.

"Истовремено кадровски сегмент у програмима намењеним националним мањинама слаби, па се тако половина ''Призме'' као квалитетне емисије своди на разговор с неким гостом у студију јер нема новинара, а немају на располагању ни камере", рекао је Толнауер, пренео је хрватски портал Новости.

Подсетио је на скандале и инциденте везане уз ревизију историје, пре свега о Другом светском рату и Јасеновцу, у којима су у ударним терминима представљале књиге Игора Вукића и Романа Лељака, истичући да поједини уредници или не знају или врло злонамерно приказују националне мањине. У контексту политичких збивања мањинама се придаје негативна конотација, рекао је и указао да су неке мањинске теме и особе занимљиве Би-Би-Сију, или Н1 телевизији, али не и ХРТ-у.

"Сви кажу да мањински представници воле да се сликају, али у задњих пет година на ХРТ-у је гостовало само петоро људи из редова националних мањина", рекао је Толнауер.

Афирмативна слика се смањује, што је у корелацији с порастом десних снага. Ако се смањује позитиван говор, ограничава се простор за деловање надлежних мањинских и државних институција, рекао је саборски заступник и председник саборског Одбора за људска права и права националних мањина Милорад Пуповац. Као пример је навео како је праћен антиромски протест у Међимурју, али место у јавности није пронашло саопштење у којем се тај протест осуђује.

Нагласио је и потребу систематског истраживања стања присутности мањина у медијима, за што би требало одвојити средства. Нужним је оценио и јачање редакције за мањинске програме на ХРТ-у и стварање специјализованих програма за поједине сегменте мањинске проблематике.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести