Минесота мобилисала све припаднике Националне гарде

МИНЕАПОЛИС: У америчкој држави Минесоти је мобилисан пуни састав Националне гарде, први пут након Другог светског рата, после четири ноћи повремено насилних протеста због смрти Афроамериканца Џорџа Флојда, који су се проширили на остале америчке градове.
Protesti u SAD Foto: AP Photo/Ringo H.W. Chiu, Christine T. Nguyen/Minnesota Public Radio via AP, Evan Frost/Minnesota Public Radio via AP
Фото: Протести у САД Фото: AP Photo/Ringo H.W. Chiu, Christine T. Nguyen/Minnesota Public Radio via AP, Evan Frost/Minnesota Public Radio via AP

Флојд је преминуо током полицијске интервенције у Минеаполису, када му је један од полицајаца више од осам минута држао колено на врату и поред његових вапаја да не може да дише.

Полицајац Дерек Чоувин приведен је и оптужен за убиство трећег степена и убиство из нехата.

Гувернер Минесоте Тим Волц рекао је да је распоређивање припадника Националне гарде неопходно зато што "аутсајдери" користе протесте да шире хаос и да очекује да ће протести у суботу вече бити најжешћи до сада, преноси Глас Америке.

"Нападнути смо. Ред мора поново да се заведе. Користићемо пуну снагу доброте и правичности да би осигурали да се ово оконча", поручио је Волц и додао да насилни протести "ни на који начин нису више повезани" с Флојдовом смрћу.

Такође је рекао да верује да су "добро контролисана" група спољашњих агитатора, поједине групе које се залажу за супремацију беле расе и нарко картели криви за неко насиље у Минеаполису, али није саопштио више детаља.

Нагласио је и да 80 одсто ухапшених није из Минесоте.

Генерал Националне гарде Џон Џенсен рекао је да су сада активни сви припадници гарде, а да ће 2.500 бити распоређено до поднева.

Председник Доналд Трамп рекао је да би војска могла да "веома брзо" распореди трупе у Минеаполису, ако би њихова помоћ била затражена.

Још једна жртва протеста у САД?

ИНДИЈАНАПОЛИС: Једна особа је погинула у пуцњави током данашњих протеста због смрти Афроамериканца Џорџа Флојда у Индијанаполису, јавља АП.

Власти су саопштиле да истражују "више пуцњава", међу којима је и једну у којој је погинула једна особа.

Шеф полиције у том граду Ррендал Тејлор потврдио је да је дошло до више пуцњава, али није изнео више детаља.

Полиција је касније на Твитеру саопштила да у инцидентима није учествовао ни један њен службеник.

Протести у Индијанаполису праћени су насиљем други дан заредом, зграде су оштећене, најмање једна радња је запаљена, а полицајци су употребили усзавац,

САД: Новинари на мети и полиције и демонстраната

ВАШИНГТОН: Демонстранти који протестују због смрти Афроамериканца Џорџа Флојда напали су и јурили новинара Фокс њуза који је извештавао о скупу испред Беле куће, а напади на медије забележени су и у другим деловима Сједињених Америчких Држава.

Новинар Фокса Лиленд Витерт рекао је да је било јасно да је мета напада његова медијска кућа.

Његов извештај уживо је прекинула група демонстраната која је узвикивала непристојне речи на рачун Фокса.

Витерт и фотограф Кристијан Галдабини су под заштитом снага безбедности кренули из Лафајет парка, али је група демонстраната кренула за њима, пре него што их је полиција растерала.

Полиција у Луисвилу у држави Кентаки извинила се након што је објављен снимак на којем се види како полицајац испаљује гумени метак у правцу камере.

Новинар једне телевизије у граду Колумбија у држави Јужна Каролина повређен је након што је на њега бзчен камен, а новинар у Минесоти погођен је гуменим метком.

Фотограф локалне телевизије у Питсбургу изјавио је да су га претукли демонстранти.

Бајден подржао разлог протеста, осудио насиље

ВАШИНГТОН: Најизгледнији председнички кандидат америчких демократа Џо Бајден осудио је насиље на протестима у САД рекавши да оно није смело да помрачи прави разлог демонстрација, а то је убиство Афроамериканца Џорџа Флојда од стране полиције.

"Чин протестовања никад није смео да баци сенку на разлог протеста. Није требало да одвуче људе од правог разлога због којег су протести иницирани", рекао је Бајден у саопштењу, преноси АП.

Протести и немири због смрти Афроамериканца Џорџа Флојда током полицијског привођења у Минеаполису настављени су у суботу од Њујорка преко Чикага до Лос Анђелеса, уз сукобе полиције и демонстраната, паљење полицијских аутомобила и повреде на обе стране.

Протести су настављени и у раним јутарњим часовима, а у најмање 25 градова у 16 држава уведен је полицијски час. Национална гарда распоређена је у десетак држава као и у дистрикту Колумбија, преноси ЦНН.

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести