Немачка: Протести и контрапротести на годишњицу уједињења

БЕРЛИН: Немачка прославља 28. годишњицу уједињења Источне и Западне Немачке, процеса за који намачка канцеларка Ангела Меркел каже да још није окончан.
 Godišnjica ujedinjenja Nemačke Foto: EPA-EFE/OMER MESSINGER
Фото: EPA-EFE/OMER MESSINGER

Немачка је уједињена 3. октобра 1990. године након више од четири деценије хладноратовске подељености.

Како преноси АП, иако је од тада учињен велики напредак, економске и друге разлике између истока и запада још постоје.
Лидери немачке обележавају годишњицу церемонијом у Берлинској државној опери.

Меркелова која је одрасла у Источној Немачкој, изјавила је да „28 година касније знамо да је оно што зовемо процес немачког јединства дугачак пут“, поручивши да је за Немце важно да слушају једни друге.

Градоначелник Берлина Михаел Милер изјавио је да да не треба дозволити поделе и да то није питање истока и запада, односно да то није тако једноставно питање.

Председник парламента Волфганг Шојбле рекао је да нико нема права да каже да сам представља народ и заложио се за „савремени патриотизам“ обележен самопоуздањем, миром и оптимизмом.  

Како наводи АП у протекле три године долазак великог броја избеглица и других миграната довео је до политичке поларизације у Немачкој.

Националистичка Алтернатива за Немачку, која има присталице шиорм земље, ипак је најјача на истоку, док су насилни десничарски протести пре месец дана у источном граду Кемницу након убиства једног Немца још појачали забринутност. 

Протести и контрапротести широм земље

Испред главне Железничке станице у Берлину се окупило око 500 десничарских демонстраната који, поводом годишњице уједињења, узвикују антиимиграционе слогане и захтевају оставку канцеларке Ангеле Меркел.

Како преноси Ројтерс, у близини у центру Берлина, отприлике исти број људи изашао је на контрапротест узвикујући: “Не постоји право на нацистичку пропаганду”.

Велики протест против расизма такође је одржан у јужном немачком граду Минхену.

Одлука немачке канцеларке из 2015. године, да прихвати више од милион миграната и тражилаца азила, већином муслимана који, бежећи од сукоба на Блиском истоку, пристижу у земљу, дубоко је поделила Немце.

Демонстранти тврдокорне деснице узвикивали су “Ми смо народ” - слоган који су пре 29 година користили демонстранти Источне Немачке да искажу своје одбацивање комунистичке владе на протестима који су кулминирали падом Берлинског зида и уједињењем.

Један од демонстраната је читао молбу на руском, енглеском, француском, италијанском и холандском језику која је гласила “Спасимо државу”.

Антиимиграциона осећаја и подршка десничарским партијама као што је Алтернатива за Немачку су нарочито снажни у источној Немачкој, где животни стандард континуирано заостаје у односу на запад земље, упркос дугогодишњим великим јавним инвестицијама.

Знамо сада да је оно што називамо јединство Немачке процес. Ово је дуго путовање које захтева од свих нас да слушамо једни друге, да приђемо једни другима, никада да не постанемо самозадовољни, рекла је данас Меркел на комеморацији у Берлину и признала да оптимизам уједињења није припремио многе за тежак рад реконструкције, наводи британска агенција.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести