”Нешнал џиографик”: У Амазонији нису плућа планете

ВАШИНГТОН: Тврдња да кишна шума у Амазонији производи петину кисеоника на Земљи није тачна, пише "Нешнал џиографик" и указује да све више и више медија преноси ову нетачну чињеницу.
a
Фото: pixabay.com

Скоро сав кисеоник на Земљи потиче од океана, а залихе ће потрајати милионима година, међутим, истиче се у чланку, многи су разлози због којих би свет требало да буде ужаснут пожарима у Амазонији.

Скот Денинг са Универзитета у Колораду подсећа за лист да скоро сав слободан кисеоник у ваздуху производе биљке путем фотосинтезе, а да се око трећина копнене фотосинтезе обавља у кишним шумама, међу којима је Амазонија највећа. 

Сваке године, произведени кисеоник потроше пожари и живи организми - дрвеће стално одбацује мртво лишће, гране, корење и други отпад, који заузврат хране екосистем организама. Тиме се, како се наводи, највише хране инсекти и микроби, али сваки корак процеса троши кисеоник.

Амазонија је битна из других разлога, пре свега због извлачења угљен-диоксида из атмосфере.

Због тога се научници не слажу са устаљеним називом Амазоније - "плућа планете" - већ кишну шуму пореде са џиновским клима уређајем. 

Амазонија је, како се наводи у тексту, један од најзначајнијх фактора у успоравању климатских промена, заједно с тропским шумама у централној Африци и Азији.

Амазонија је такође и ризница живота - у њој живи десетине хиљада биљних и животињских врста, те зог тога и представља најразноврснији екосистем на свету.

Тај екосистем прете да униште климатске промене, неконтролисана сеча и људски немар.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести