Одбројавање до председничких избора у САД

Још нешто више од две недеље остале су до председничких избора у Сједињеним Америчким Државама у којима су главни кандидати за фотељу у Белој кући актуелни председник, републиканац Доналд Трамп, и бивши потпредседник САД, демократа Џо Бајден.
bela kuca, pixabay
Фото: pixabay.com

Иако анкете показују да Бајден је у предности од десетак процената, није препоручљиво у овом тренутку ставити руку у ватру да је цела прича завршена. После тродневног лечења прошлог викенда, Трамп се почетком недеље вратио у трку увелико спреман за тучу до последњег даха. Ударио је по противнику - Бајден је по њему „сенилан”, хвалишући се да је постао имун на коронавирус (на Твитеру где има 86 милиона пратилаца наспрам Бајденових 9), и да не може више да се зарази или да неком другом пренесе болест.

Стварност га демантује у истом даху - реинфекција је и те како могућа: таквих је случајева већ било широм света па и у САД (25-годишњи Американац је у два месеца током овог пролећа два пута био позитиван писао је Глас Америке), да би једна старија пацијенткиња у Холандији после другог заражавања и преминула, јавиле су ових дана агенције. Демантовао га је поводом једне друге теме и главни амерички епидемиолог Ентони Фаучи, пожаливши се Си-Ен-Ену да се његова изјава како „не може да замисли да би било ко други урадио више” није односила на Трампов тим у јеку пандемије, него на медицинаре који се баве јавним здрављем. Трампов изборни штаб је, међутим, ту Фаучијеву изјаву убацио у рекламу за - Трампов реизбор.

Стратези Трампове кампање су и те како свесни да већина Американаца више верује Фаучију у погледу спречавања ширења ковида 19, па су се одлучили за политички маркетинг који фалсификује Фаучијев исказ, будући да упадљива мањина, чак и међу републиканцима, подржава Трампово деловање по том питању. Уосталом, општепознато је да су Трамп и Фаучи отворено противуречили један другоме пред ТВ камерама. Ако је то већ тако, ако се чињенице у Трамповом случају тако лако изврћу и приписује им се сасвим другачији смисао од оног изворног, питање је како се уопште суочити с том машинеријом за производњу неистинитих значења.

Нема сумње, Доналд Трамп је моћан, најмоћнија персона на свету. И, нема сумње, до тога је дошао захваљујући својој вештини да створи бренд од себе, тј. звучно име, које је уме да прода другима. Звезда властитог ријалити програма на телевизији, по недавно приказаном ТВ документарцу, скочио је право из индустрије забаве у озбиљне воде крупног капитала и политике захваљујући свом „моделу бизниса” који се и састоји од (ТВ) емитовања „величине Трамп”. Документарац описује један грађевински подухват у тзв. Доњој Калифорнији (заправо мексичкој обали). Извесни предузимач је узео новац за предградњу кућа за одмор од будућих власника који су поверовали да им звучно име „Трамп ризорт” јемчи добру куповину. Али Трампова фирма није ништа градила, него неко сасвим други - предузимач који се убрзо нашао у финансијским проблемима и банкротирао.

На суду су Трампови адвокати тврдили да „Трамп грађевине” немају ништа с изградњом апартмана, нити било каквом градњом, него да су само име које гарантује квалитет бизниса. Предузимач је то име платио милионима долара, а потом није могао да испуни обећање купцима. Једна уплакана жена је ТВ камерама показала уговор по коме је искеширала 125.000 долара и остала без своје имовине јер није добро прочитала та фамозна ситна слова.

Трампово је име на згради, али је он не поседује, рецимо ни на хотелу нити на кули у Панама ситију, на „пјени од мора”. Њен прави власник је Роyер Кафиф, писао је Стив Оленски на ЦМО мрежи. Кафиф је лиценцирао Трампово име за пројекат из 2011. године, али је на крају остао кратких рукава. Власници станова у згради нису хтели Трампово име на згради, али нису могли да га уклоне јер би их то астрономски коштало. Једном речју, Трамп је позиционирао себе као звечећу робну марку, иако уопште није власник великог броја зграда - од 17 њих које носе његово име на Менхетну (срцу Њујорка), само пет њих му стварно припада.

Председник САД прави новац од послова продајом имена и имиyа, али без икаквог ризика за свој капитал и имовину. И то се догађа широм света: у Мексику, Канади, Филипинима, Индонезији, Уједињеним Арапским Емиратима, Азербејyану, Уругвају... ничу зграде, хотели и голф терени, с тим да локални сауговарачи често не размишљају пуно о финансијској, правној и етичкој страни посла у коме могу да изгубе време, новац, труд и имовину, а друга страна у том односу може само да заради.

Више од 200 робних марки се дичи тим именом - постоји вотка која се назива по Трампу, кафа „Трампова селекција”, мушка одећа, лампе па чак и свињски котлети. То раде и друге медијски познате личности - Шер кумује козметици, Yеј-Ло гардероби, Бандерас мушким мирисима, Yастин Бибер пешкирима итд - али углавном немају власништво нити контролу над развојем дотичног производа. Али може ли име да се закачи и на кров Беле куће попут рекламе на „Трамповој кули” на Менхетну? У свом првом мандату је Трампу тако нешто пошло за руком, велико је питање може ли да стигне и до другог.

Све више је знакова упозорења које аналитичари упознати с изборним законима САД читају као могућност постизборне уставне кризе. Један вероватних исхода избора била би дуготрајна борба за признавање резултата у случају Трамповог пораза, како у судовима тако и на улицама. Трамп би могао да одбије да напусти Белу кућу у случају тесног резултата, будући да је већ оспорио важење гласова који ће стизати поштом. Ситуација не терену му не иде на руку: већ је гласало готово 11 милиона бирача на раним изборима, за разлику од 2016. када је та бројка била 1,4 милиона, и то у областима која су упоришта демократа. Према извештајима америчких медија, Трампови правни тимови већ планирају како да оспоре Бајденову победу и како да подрију пребројавање листића у најважнијим државама.

Због тога многи верују да је велики судар две Америке, конзервативне и либералне, готово неминован. Убеђени су да се један од разлога што је Трампова администрација покренула процес избора Ејми Кони Берет за нову судију Врховног суда намештање сцене за правни расплет политичког замешатељства у изведби актуелног шефа државе. И док тече поступак за избор судије у Конгресу, Трамп се већ обезбедио - конзервативне судије су у предности и са Беретовом разлика у његову корист биће шест према три.

Трамп је то урадио упркос томе што су демократе  2016. године одустале од избора новог судије јер с то не ради у изборној години - није фер. Али та реч се одбија од Трамповог политичког профила: цео живот и цео мандат кладио се на своје име, сматрајући га већом вредношћу од фер плеја и тричавих чињеница - па што то не би радио и сада? Под геслом „са штитом или на њему” биће то врућ крај ужарене године у САД и почетак вреле 2021.       н Реља Кнежевић

 

Трамп је позиционирао себе као звечећу робну марку, иако уопште није власник великог броја зграда - од 17 њих које носе његово име на Менхетну (срцу Њујорка), само пет њих му стварно припада

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести