Пољска: Нисмо ушли ни у какав споразум о пријему азиланата

 ВАРШАВА:  Пољска није ушла ни у какав споразум о пријему тражилаца азила из Немачке, саопштио је портпарол пољског Министарства спољних послова.
poljska
Фото: Tanjug (freeimages)

"Нема нових споразума што се тиче пријема тражилаца азила из земаља ЕУ, потврђујемо то као што су учиниле и Чешка и Мађарска", изјавио је Ројтерсу портпарол пољског министарства Артур Ломпарт.

Лист "Ханделсблат" је пренео и да је портпарол чешке владе демантовао да је његова земља ушла у такав споразум.

И мађарски премијер Виктор Орбан одбацио је јуче наводе да је његова земља део групе од 14 држава које су спремне да са Немачком потпишу споразум о убрзању процеса поновног пријема тражилаца азила депортованих из Немачке.

Те наводе је Орбан окарактерисао као "уобичајен политички блеф", истакавши да Мађарска такав споразум није постигла, преноси МТИ.

Претходно је британска агенција јавила да је имала увид у документ који је немачка канцеларка Ангела Меркел проследила лидерима својих коалиционих партнера, а у којем се наводи да је 14 земаља ЕУ саопштило да је спремно да потпише споразуме са Немачком о пријему тражилаца азила који су претходно били регистровани другде, а међу њима се нашла и Пољска.

Према документу - који британска агенција види као напор да се умире баварски савезници Ангеле Меркел - билатерални споразуми ће процес депортовања избеглица, које су раније регистроване у некој другој земљи чланици ЕУ, учинити далеко ефикаснијим.

"До сада је враћање миграната из Немачке, према Даблинским прописима, било успешно у свега 15 одсто случајева. Потписаћемо административне споразуме са државама чланицама...како бисмо убрзали процес враћања и уклонили препреке", стоји у документу.

Међу земљама које су су изразиле спремност за потписивање таквих споразума су Мађарска, Пољска и Чешка Република - земље које су се противиле било каквој шеми расподеле тражилаца азила по континенту.

Међу другим земљама које су наведене у документу су Белгија, Данска, Естонија, Финска, Француска, Литванија, Летонија, Луксембург, Холандија, Португал и Шведска.

Лидери ЕУ су се, на управо одржаном самиту, договорили да избеглице расподеле између себе на добровољној основи и оснују "контролисане центре" унутар ЕУ за обраду захтева за азил.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести