Процурили "Рајски папири" о тајном богатству светске елите

ЛОНДОН: Документа процурила у оквиру нове истраге великих размера у британским оф-шор "рајевима" откривају да су највеће светске компаније, шефови држава и људи од значаја на глобалном нивоу, али и звезде из света забаве и спорта, скривали своје богатство у тајним пореским рајевима.
1
Фото: Tanjug

Пикантни детаљи који, између осталог, сведоче и о финансијским сплеткама британске краљице Елизабете, великих мултинационалних компанија, чланова кабинета председника САД Доналда Трампа и зета руског председника Владимира Путина, избијају на површину након што су процурили међу 13,4 милиона докумената, преноси данас "Гардијан".

Објављивањем такозваних "Рајских папира" разоткривају се глобална окружења у којима утаја пореза може да цвета - и сложени и наизглед вештачки начини на које најбогатије коропорације могу легално да заштите свој иметак.

До компромитујућег материјала, који је процурио из две оф-шор компаније и регистара 19 пореских рајева, дошао је немачки лист "Зидојче цајтунг", а поделио их је Међународни конзорцијум истраживачких новинара с партнерима, међу којима су "Гардијан", Би-Би-Си и "Њујорк тајмс".

Пројекат се назива "Рајски папири", а у целости ће бити обелодањен наредне недеље.

Документа откривају да су милиони фунти из приватних средстава краљице Елизабете инвестирани у фонд на Кајманским острвима, а један део новца је отишао компанији која је оптужена да искоришћава сиромашне породице и угрожене људе.

Папири пружају увид и у тајне финансијске потезе чланова Трамповог кабинета, саветника и донатора, укључујући значајне уплате од фирме чији је сувласник Путинов зет шпедитерској групи америчког министра трговине Вилбара Роса.

Из процурелих докумената може се сазнати и како су компаније "Твитер" и "Фејсбук" примиле стотине милиона долара инвестиција чији траг води до руских државних финансијских институција, наводи британски лист.

На површину је испливао и податак да је на челу труста на Кајманским острвима, који је избегавао да плаћа порез, главни човек канадског премијера Џастина Тридоа задужен за финансије.

Утајом пореза су се, како се открива, и те како бавиле и мултинационалне корпорације међу којима су, на пример, "Најк" и "Епл".

Објављени папири износе на светлост дана и како су нека од најзвучнијих имена у филмској и телевизијској индустрији штитила своје богатство у низу оф шор шема.

Комплексне оф-шор мреже користила су и два руска милијардера како би купили деонице у фудбалским клубовима Арсенал и Евертон, наводи лондонски дневник позивајући се на процуреле папире.

Објављивање ове истраге, за коју је више од 380 новинара годину дана пречешљавало податке који сежу 70 година уназад, догађа се у тренутку растуће неједнакости у приходима на глобалним нивоу, констатује "Гардијан".

У међувремену, мултинационалне компаније бележе све већи удео у оф-шор профитима - од чак 600 милијарди евра само у прошлој години - а то ће познати економиста Габријел Закман открити у студији која ће бити објављена током наредне недеље.

"Порески рајеви су један од кључних мотора пораста глобалне неједнакости. Како неједнакост расте, оф шор утаја пореза постаје елитни спорт", рекао је Закман.

У средишту скандала са цурењем података је "Еплби" (Апплебy), правна фирма са испоставама на Бермудским, Кајманским и Британским девичанским острвима, острву Мен, Џерзију и Гернзију.

За разлику од "Мосак Фонсеке", дискредитоване фирме која се нашла у жижи прошлогодишње истраге о такозваним "Панамским папирима", "Еплби" се поноси тиме што је водећи члан "магичног круга" главних пружлаца оф шор услуга.

Компанија "Еплби" је саопштила да је испитала све наводе и утврдила да "нема доказа о било каквом преступу, било од стране те компаније или од њених клијената".

"Ми смо правна фирма која саветује клијенте о легитимним и законитим начинима вођена послова. Не толеришемо незаконито понашање", наводи се у саопштењу.

Најновија открића ће извршити притисак на светске лидере, укључујући Трампа и британску премијерку Терезу Меј, који су обећали да ће се обрачунати са агресивним шемама утаје пореза, закључује "Гардијан".

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести