Различит однос хрватске јавности према двема трагедијама

ЗАГРЕБ: Троструко убиство на улицама Сплита прошлог викенда и даље је у центру пажње хрватске јавности с обзиром на то да се на друштвеним мрежама организује протест подршке убици Филипу Завадлаву, за којег је његова мајка Етел још пре годину дана рекла да јој је син психопата и да јој је претио смрћу.
zagreb, tanjug
Фото: Tanjug/D.Kujundžić, arhiva

Истовремено, шест страдалих особа у пожару у једном старачком дому у хрватском Загорју, прошао је готово незапажено.

"Имам и Филипа, старог 24 године који не живи с нама, унајмио је стан негђе у Спинуту, али не знам где. С њим готово да немам контакта јер је, нажалост, и он психопат", казала је Етел Завадлав када је сведочила по пријави поднетој против сина због претњи смрћу, пренела је сплитска Слободна Далмација.

Како је пренео портал Далматински, Етел Завадлав је такође била осуђена на 10 месеци затвора, условно на три године због злостављања своје деце.

Етел је, како се наводи, била осуђена зато што није бринула о школовању, здрављу и хигијени деце.

Према писању тог медија поодица убице Филипа Завадлава се већ годинама налази под надзором Центра за социјални рад.

Филип Завадлава, осумњичени за троструко убојство у Сплиту, пребачен је у понедељак увече под јаком полицијском пратњом у затворску болницу у Загребу, јер није био у психичком стању да полицији да изјаву.

Њему је одређен истражни затвор у трајању до месец дана.

Завадлав је у суботу послеподне на улицама Сплита из аутоматске пушке убио три особе и самим стицајем околности том приликом није било више жртава.

Истовремено, овај злочин је за кратко време на друштвеним мрежама добио снажњу подршку, на Фејсбуку је формирана група "Правда за Филипа", која му је чак ангажовала и браниоца, познатог хрватског адвоката Бранка Шерића.

Истога дана када се на улицама Сплита догодило троструко убиство у хрватском Загорју је у једном старачком дому у пожару изгорело шест особа, али је реакција јавности на ту трагедију готово сасвим изостала, пише портал Индеџ.

О томе зашто је то тако за портал су говорили психијатри, па тако психијатар Херман Вукушић из КБЦ-а Загреб за Индеџ је рекао да је интересантно како је емпатија у ова два случаја подељена.

"Трагедија у Сплиту засенила је ону у Загорју јер је психолошки примамљивија тема у којој је неко некога убио, за разлику од несретне смрти људи у Загорју. У људској природи је пуно интересантније убиство од смрти узроковане несрећом. Свака смрт има подсвесну примамљивост, али крвни деликти код јавности увек изазивају посебну пажњу", рекао нам је Вукушић.

Према његовим речима, трагедија у Загорју, где су изгорели стари и немоћни, сплет је околности, не зна се шта се тачно догодило и у игри не мора бити људски фактор.

"С друге стране имамо чин насиља у Сплиту, који је људима интересантан. Нагон смрти има своју психодинамику у сваком од нас, а други елемент који побуђује већу пажње су околности чина, радило се о људима кримогене прошлости који су стекли неславну репутацију у својој микросредини", рекао је.

Доктор Горан Арбанас из Клинике за психијатрију Врапче наводи да овај феномен да људи славе троструког убицу не треба гледати из психијатријске перспективе, истичући како је, кад гледамо реакције друштва, реч о социолошком феномену.

"Зашто у Загорју немамо снажну емоционалну реакцију друштва, а у овој сплитској трагедији имамо? То је зато што ту имамо јасније актере, с којима се можемо лакше идентификовати. У овом другом случају, који се односи на Загорје и старачки дом, би се требало реаговати конструктивније, што захтева емоционалну реакцију и да нешто осмислимо и направимо, што у већим групама иде теже", казао је др Арбанас.

Коментирајући велики одазив у Фејс групи за подршку убици из Сплита, истиче да се у великим групама увек активирају примитивни једноставни механизми потакнути емоцијама.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести