Снежне мећаве у Европи последица топлог таласа на Арктику 

ЛОНДОН: Узрок снежних мећава које последњих дана погађају Европу је последица алармантног топлог таласа на Арктику, тврде научници и упозоравају да се ради о досада невиђеној временској аномалији, пише лондонски Гардијан. 
mecava, tanjug ap
Фото: Tanjug (Cesare Abbate/ANSA via AP)

Научници тврде да је реч о премештању поларног времена са севера на југ и брине их, кажу, могућност да глобално загревање ремети поларни вртлог, односно снажне ледене ветрове због којих је Северни пол до сада био под ледом.

Иако у северном поларном појасу сунца нема до марта, због дотока топлог ваздуха температуре у Сибиру у фебруару су расле и до 20 степени Целзијуса изнад историјског просека.

"Ово је аномалија над аномалијама. Довољно је изнад историјског просека да је је забрињавајуће. То нам дозвољава да наслутимо да нас чека још изненађења", изјавио је Мајкл Ман са Универзитета у Пенсилванији.

Он каже да је Арктик одувек сматран "звонцем за узбуну" због затвореног круга који у том региону појачава отопљавање узроковано људским факторима.
"Сада нам шаље јасно упозорење", сматра Ман.

На најсевернијој мерној станици на Гренланду у фебруару је измерено чак десет дана када су температуре биле изнад нуле, што је троструко дуже него обично. Температуре су у неколико наврата биле више од оних измерених у Лондону и Цириху.

"Температурни скокови део су нормалног временског обрасца. Код новог случаја необично је што толико дуго траје и што је толико топло", казала је Рут Молтрам с Данског метеоролошког института.

"Барем од 50-их година прошлог века није било толико високих температура око Северног пола", навела је.
Температуре на Арктику често флуктуирају зависно од јачине оларног вртлога.

Међутим, температурни скокови све су учесталији последњих година и све дуже трају.
"Тренутно отопљавање је најинтензивније и једно од најдужих икад измерених оком зиме", сматра Роберт Род из организације за климатске промене Беркли Ерт.

Научници се сада питају да ли најновије загребање Арктика значи да поларни вртлог слаби или му пак прети колапс. 

Вртлог зависи од температурне разлике између Арктика и умереног појаса, али се она смањује јер се пол убрзано заграва. 

Просечна светска температура подигла се за један степен, али просечна на Северном полу порасла је за чак три.

Према НАСА-и, морски лед на Арктику сада нестаје стопом од 13,2 посто за једну деценију.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести