Фаучи: Позитиван ефекат ремдесивира, СЗО: Потребне додатне студије

ЖЕНЕВА, ВАШИНГТОН: Руководилац хитног програма Светске здравствене организације (СЗО), др Мајк Рајан, одбио је да коментарише извештаје о новом леку Ремдесивиру, који наводно може да помогне оболелима од Ковида-19, известио је Ројтерс.
korona pixabay
Фото: pixabay.com

Не бих давао одређени коментар о том питању, јер нисам детаљно проучио документацију произвођача, изјавио је др Рајан и предочио да су у неким случајевима потребне додатне студије како би се са сигурношћу констатовало да је неки лек ефикасан.

Али надамо се да ће се доказати да и овај, али и други лекови, могу ефикасно да помогну оболелима од Ковида-19, додао је др Рајан на видео конференције за новинаре.

Раније данас, амерички Национални институт за алергије и инфективне болести је објавио прелиминарне резултате испитивања према којима су се пацијенти код којих је узнапредовала инфекција Ковид-19, а који су примили експериментални лек ремдесивир, опоравили брже него пацијенти који су били у сличном стању, а добили плацебо.

Подаци показују да ремдесивир остварује очигледан, значајан и позитиван ефекат по питању скраћења периода за опоравак, рекао је директор тог института Ентони Фаучи.


СЗО тражи везу између короне и упала које погађају децу

Велика већина деце заражене корона вирусом има благе симптоме и потпуно се опоравља, али је у неколико земаља мали број деце развио ретки инфламаторни синдром, саопштила је Светска здравствена организација.

Италијански и британски медицински стручњаци истражују могућу везу између пандемије корона вируса и случајева тешких упала код новорођенчади, која стиже у болницу са високом телесном температуром и натеченим артеријама, преноси Ројтерс.

Желим да нагласим свим родитељима да велика, велика већина деце која добију Ковид имају благе симптоме и потпуно ће се опоравити, изјавио је др Мајк Рајан, главни стручњак СЗО за ванредне ситуације.

Деца до сада нису имала неке од озбиљнијих компликација болести Ковид-19, која је најтеже погодила старије и оне са хроничним болестима.

СЗО је разматрала извештај из Велике Британије о малом броју деце са упалним реакцијама, сличним Кавасаки синдрому, и упозорила лекаре широм света да обрате пажњу на овакве случајеве како би се подаци прикупили систематски, рекла је епидемиолог др Марија ван Керкхов.


Он је додао да је око 1.090 особа учествовало у испитивању лека, које је спроведено на међународном нивоу.

Како наводи Си-Ен-Ен, прелиминарни подаци су показали да је ремдесивир скратио време опоравка код заражених корона вирусом са 15 на 11 дана.

Иако побољшање од 31 одсто не делује као нокаут од 100 одсто, то је веома важан доказ концепта јер је доказано да лек може да блокира овај вирус, рекао је Фаучи.

Он је оценио да ови резултати "отварају врата чињеници да сада имамо способност да лечимо корона вирус".

Фаучи је додао да америчка Управа за храну и лекове сарађује са компанијом "Gilead Sciences", произвођачем ремдесивира, како би тај лек био доступан онима којима је потребан.

Управа за храну и лекове није још одобрила никакве медикамента за лечење корона вируса, али покушава да повећа доступност ремдесивира.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести