Трамп, Путин, Си... на седници Генералне скупштине УН

ЊУЈОРК: Амерички председник Доналд Трамп рекао је данас на виртуелној седници Генералне скупштине Уједињенх нација да САД испуњавају своју судбину миротворца, након што су помогле да се постигну споразум о нормализацији економских односа Београда и Приштине, као и споразум о нормализацији односа између израела, Уједињених Арапских Емирата и Бахреина.
tramp
Фото: Tanjug (UNTV via AP)

Трамп је у говору оценио да Светска организација мора да тражи одговорност Кине зато што није успела да спречи ширење корона вируса од којег је преминло око 200.000 Американаца и скоро милион људи широм света.

Он је оптужио Кину да није на време поделила информације о новој заразној болеасти, коју назива "кинеским вирусом".

Председник Кине Си Ђинпинг је рекао да ће Кина и даље делити искуства стечена из борбе са новим коронавирусом и медицинске технологије са другим земљама, али и да ће пружити подршку свим земљама којима је помоћ потребна, као и да ће активно учествовати у научном истраживању о пореклу и начинима преноса вируса.

Он је обећао да ће Кина приоритетно земљама у развоју понудити вакцине које ће бити пуштене у употребу након клиничких испитивања, пренео је Кинески међународни радио.

Истакао је да Пекинг нема намеру да воид хладни нити топли рат ни са једном земљом и додао да би сва неслагања требало решавати дијалогом и преговорима.

Председник Русије Владимир Путин је истакао да за сада није могуће оценити размере шока због вируса корона и упозорио да ће се глобална економија дуго опорављати, додајући да ће за то бити потребна нестандардна решења.

Навео је да је Русија отворена за партнерство у борби против вируса корона и предожио одржавање видео-конференција о вакцинама и бесплатно вакцинисање службеника УН, преноси Спутњик.

Путин је навео да Русије до сада није чула реакцију САД и њихових савезника о предлогу Москве да се уведе мораторијум на распоређивање копнених ракета средњег и кратког домета и позвао све државе да покажу политичку вољу, мудрост и далеководост у решавању светских проблема.

Генерални секретар УН Антонио Гутереш упозорио је у уводној речи да се свет суочава са "епохалном" зрдавственом кризом, преноси АП.

Указао је и на највећу економску несрећу и губитак радних места од Другог светског рата, опасне претње људким правима и претњу новиог хладног рата између САД и Кине.

Бразилски предаседник Жаир Болсонаро одбацио је критике на рачун своје владе због политике у области заштите животне средине.

Бранио је и начин на који је Бразил, друга земљха на свету најтеже погођена корона вирусом, одговорио на пандемију, преноси Ројтерс.

Турски председник Реџеп Тајип Ердоган предложио је одржавање регионалне конференције свих медитеранских држава, укључујући Турке на северу Кипра, поводим тензија око поморских граница и истраживању угљоводоничних ресурса у том спорном региону.

Рекао је да је примарни циљ Турске да реши несугласице "правдно и на правилан начин", кроз разговоре.

Навео је и да "узалудни" покушаји да Турска буде искључена из планова у источним Медитерану неће успети.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести