Зашто је било тако тешко угасити пожар у Нотр Даму?

ПАРИЗ: Вековима старе дрвене кровне греде, камен са спољне зграде здања и готичка архитектура значајно су отежали гашење пожара у Нотр Даму, наводе стручњаци. 
EPA-EFE/JULIEN DE ROSA
Фото: EPA-EFE/JULIEN DE ROSA

Париски ватрогасци, сматрају они, заслужују похвалу за своје напоре. 

Како објашњава Си-Ен-Ен, током пожара уништени су главни торањ и већи део крова на вековима старој катедрали у Паризу, али су два звоника и главна конструкција очувани. 

Око 400 ватрогасаца сатима је газило пожар водом, коју су испумпавали из реке Сене, док су беспилотне летилице надгледале штету. 

Међутим, према оцени стручњака, највећи проблем био је да се приступи дрвеним кровним гредама, које су формирале оквир за велики кров. 

Када су греде почеле да горе, спољашност катедрале, која је од камена, отежала је ватрогасцима, који су били ван здања, да приђу извору пожара. 

Камен, наиме, задржава топлину и дим, што их је спречавало да раде унутар катедрале. 

Проблем је представљала и висина Нотр Дама јер је због ње унутар саме структуре било доста кисеоника који је распиривао ватру и закомликовао покушаје да се стигне до извора пожара. 

Си-Ен-Ен напомиње и да гашење ватре ваздушним путем, као што је предложио амерички председник Доналд Трамп, није било реално. 

Према речима ванредног професора са колеџа у Њујорку Глена Корбета ниједан пилот не би могао да избаци воду тачно на то једно место, ако се креће неколико стотина километара на сат. 

Француска агенција за цивилну безбедност навела је да би било какво испуштање воде из ваздуха моглол да "ослаби структуру Нотр-Дама и довести до колатералне штете на оближњим зградама".

"У првих 20 минута било је прилично очигледно да ће то бити гадан пожар", рекао је бивши ватрогасац у ватрогасној служби у Сент Луису у САД, Грег Фавре. 

Он је додао да чињеница да су ватрогасци успели да ставе ватру под контролу и спасе велики део зграде, укључујући и два звоника, указује на огроман напор. 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести