75 година од слетања америчког бомбардера у Српску Црњу

СРПСКА ЦРЊА: Данас се навршава 75 година од слетања америчког бомбардера Б24 Либератор у Српску Црњу, када је спасена деветочлана посада овог савезничког авиона, саопштио је Културни клуб Отаџбина.
crnja
Фото: Youtube Printscreen

У среду, 31. јануара 1945. године, полетели су из америчке базе у Мандури у Италији.

Њихов авион серијског броја 42-50776, са надимком "Hubba hubba" припадао је 450. бомбардерској групи 72. ескадрилие 15. ваздухопловне дивизије.

Летели су изнад Јадранског мора ка Бечу где су углавном бомбардовали рафинерију нафте.

У нападу је учествовало 624 бомбардера Б-17 и Б-24, и то је била једна од масовнијих акција ове јединице.

На путу према циљу покварио се један од мотора и нашли су се ван борбене формације, па је авион у реп погодила нацистичка противваздухопловна одбрана и онеспособила још један мотор.

Са преостала два мотора бомбардер Б24 Либератор није могао да лети преко Алпа. Пилот Џозеф Кент одлучио је да се авион упути ка савезничкој територији. Одредили су курс и летели све ниже кроз облаке.

План је био да искоче из авиона на нешто више од 1.000 метара, када су угледали пољану прекривену снегом на којем се налазило неколико руских авиона Ц47 означених црвеном петокраком. Испалили су сигналне ракете, а они су поставили димне сигнале за одређивање правца ветра.

Пилот је кружио изнад тласпуштајући се све ниже и успешно је атерирао код Српске Црње.

Деветочлану америчку посаду чинили су: Доид Раб, командант бомбардера; Џозеф Кент, пилот; Рејмонд Мур, нишанџија; Рајмонд Хук, радио оператер; Оливер Вајт, навигатор; Кларенс Дантони, нишанџија; Ленард Пер, нишанџија; Норман Елдавијан, инжењер лета, и Малвин Јуи, водник.

У Српској Црњи остали су око три недеље пре него што су по њих дошли Британци и вратили их у њихову базу у Италији.

У септембру 1985. године, посредством листа Политика, у Српској Црњи боравили су Доид Раб, Рејмонд Мур, Оливер Вајт и Рејмонд Хук.

Тада је обележено 40 година од њиховог спасавања.

Доид Раб, командант бомбардера, изјавио је приликом посете Српској Црњи да је његово сећање и даље живо на Српску Црњу и догађај који се десио.

"Имали смо одличну храну и негу, иако је било ратно стање, а Црњани су се жртвовали за нас", рекао је Раб.

Гости из САД посетили су родну кућу Ђуре Јакшића, православну цркву, а организован им је свечани дочек на тргу испред споменика Ђури Јакшићу.

У дому културе на пригодној свечаности проглашени су почасним грађанима Српске Црње.

Поклонили су Српској Црњи макету бомбардера Б24 која се и даље чува у Народној библиотеци "Ђура Јакшић" у Српској Црњии, Повељу мира и америчку заставу са зграде Конгреса.

Културни клуб Отаџбина поводом годишњица овог догађаја поднеће иницијативу да се место где се налазио привремени аеродром обележи и да се сачува сећање на овај важан догађај из историје Српске Црње.
 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести