Бачка Топола уместо хотела добија нову градску кућу

БАЧКА ТОПОЛА: После више деценија седиште бачкотополске општине биће из приземне куће премештено у репрезентативнији објекат.
1
Фото: Дневник/ Слободан Шушњевић

Председник општине Бачка Топола Адриан Сатмари каже да ће на основу стручног елабората бити срушен последњи спрат хотела у центру Бачке Тополе, који је у власништву општине и који ће бити реконструисан у градску кућу.

-Темељи нису могли да издрже притисак изграђености још два спрата, те смо из локалног буyета расписали јавну набавку за рушење четвртог спрата и то је урађено. Такође, из буyета општине обезбедили смо средства за постављање крова на тај објекат, а у току је израда пројектно- техничке документације за реконструкцију објекта- истиче Сатмари. -Ти радови не могу се финансирати из буyета општине, јер је реч о објекту који има више од 4.000 квадрата, те за тај пројекат намеравамо да конкуришемо код виших нивоа власти, али и код других извора, као што је „Бетлен Габор” фондација.

Према његовим речима, један део објекта функционисаће као колегијум, док ће други део бити претворен у градску кућу. Планирана је мултифункционална сала са канцеларијама, па ће се највероватније општинска управа преселити у ту зграду.

- За нашу општину је посебно значајан индустријски парк у који су уложена велика средства. Обилазница је изграђена из републичког буyета, али и интерна саобраћајница из локалног буyета и Управе за капитална улагања АПВ. Кад је реч о комуналној инфраструктури, изграђена је водоводна, као и канализациона мрежа, нове трафостанице и у зони две фабрике су већ почеле са радом – истиче Сатмари.


Обавезе за загађиваче Криваје

У индустријској зони изграђен је објекат нове млекаре, која још није почела са радом због пандемије, а упослиће 30 до 40 радника.

- Пошто је реч о још једном загађивачу, они су морали да изграде свој пречистач отпадних вода, да би очистили отпадне воде до нивоа комуналних вода, након чега воду могу да пусте у градску канализацију, где долази до градског пречистача и потпуно пречишћена стиже у речицу Кривају – каже Сатмари и додаје да то важи и за друге загађиваче.

Свој пречистач гради и „Перутнина Птуј”. Исходована је и грађевинска дозвола на основу пројектно-техничке документације. Пред закључењем уговора су са извођачем радова и већ ове године или почетком идуће, почеће са извођењем радова, најављује Сатмари, додајући да се исто очекује и од преосталих загађивача.


У зони раде компанија „Ките”, односно логистички центар који се бави увозом „Џон Дир” програма, који су откупили парцелу у индустријском парку и већ почели са радом, запошљавају десетак радника. Отворена је још једна фабрика „Мидмас” који производе трансформаторске делове и упошљавају 40 радника.

-  Откупљене су још две парцеле. Реч је о фабрици „Банатски огранак” која се бави сухомеснатим производима и ту ће се отворити нова радна места, као и на другој парцели коју је откупила компанија „Поткер”, која прави металне делове за намештај. Они су пролонгирали почетак извођења радова управо због коронавируса, али то су све добре вести- истиче председник општине Бачка Топола.

Отварањем нових погона смањује се број незапослених, а један од главних циљева општине је да задржи становништво у Бачкој Тополи, као и на селима и да се успори тендеција одлива становништва. Сатмари истиче да локална самоуправа води рачуна и о селима и у свакој месној заједници изводи се нека значајна инвестиција.

- Имамо јако добру сарадњу и са цивилним удружењима преко месних заједница, али и грађанима са којима имамо директан контакт и заједно одлучујемо о томе у које пројекте ћемо уложити- тврди Сатмари. -Пројекти као што је изградња затвореног базена или пречистача отпадних вода сматрамо дугогодишњим проблемима и потребама Бачке Тополе и била је и воља грађана да се то уради и изграде објекти, како би се решили проблеми. Ти пројекти су започети у претходном, а биће завршени у овом мандату.

М. Стакић

Фото: С. Шушњевић

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести