Без фабрике млади из Товаришева одоше у Паланку и Нови Сад

Поред Бачке Паланке, Товаришево са својих око 2.700 становника чини једно од 13 села која припадају овој локалној самоуправи која броји око 55.000 становника.
n
Фото: Dnevnik.rs

Иако сва бачка села у тоталној равници личе једно на друго, посебно у архитектонском, односно урбанистичком стилу, јер су конципирана улицама под правим углом из времена када је командовала Марије Терезије. Сва та села ипак имају своје специфичности, своје успешне препознатљивости, али и проблеме. Прича у сваком селу у Србији, па тако и у Бачкој и општини Бачка Паланка своди се на политичку подршку, декларације, опредељења, апеле да се остане на селу и да се тамо рађају деца, да се школе не гасе: јер, ако буде тако има да нас нема...              

А да нас има, упозоравају и у Товаришеву, није довољно само причати, јер бајка да се у селу, у нашим условима, може живети само од пољопривреде давно је одбачена. Села са, веле овде, пауперизована на свој начин, јер су мали пољопривредници пропали, у селима опстају само газде које обрађују од пар десетина до пар стотина хектара земље, а таквих је свуда мало. Тврди се да је држава давно промашила када је дозволила стварање поновне властеле, али...             

- Главни проблем у Товаришеву је незапосленост – каже Милош Вуковљак, председник Савета Месне заједнице Товаришево. – У нашем селу у последњих неколико година због немања посла почеле су да се исељавају целе породице. Осим породица одлазе и самци и иду у средине у којима налазе посао, а то су, углавном оближња Бачка Паланка, али и Нови Сад па и много даље дестинације. Зато упућујем апел надлежнима у локалној самоуправи, али и онима на вишем нивоу, да у Товаришево што пре доведу домаћег или страног инвеститора који ће изградити фабрику и запослити део младих који су спремни за посао. Јер, годишње у Товаришеву умре од 40-45 људи, а роди се петнаестак беба.               

За Товаришево, село које се налази на државном путу Нови Сад – Бачка Паланка – Сомбор, може се рећи да је уређено домаћинско село вредних људи што свако ко пролази кроз ово место може да примети.        


Црква и пре Велике сеобе

Можда и многи Товаришани не знају да се њихово село први пут спомиње 1650. године под именом Стоварили, а из тог назива, наводно касније је настао назив садашњег села. Мада, постоји више верзија о настанку имена Товаришева; поједини историчари као основу за настанак имена села узимају словенску реч Товар (благо илки иметак), али обзиром да се село помиње и пре Велике сеоба Срба (1690) највероватније је да је насеље име добило од речи Стовариште, а по народном Товариште. Претпоставља се да је у селу постоја црква и пре Велике сеобе, јер први писани траг упућује на 1715. годину када је забележено да у цркви живи црквењак Илија Сремац. Православна црква у Товаришеву посвећена је светом Грегорију Богослову и село га слави 7. фебруара. Црква је наводно почета да се гради 1783, а завршена 1785. године. Аутори иконостаса и фрески нису познати. Сачуване су матичне књиге рођених и венчаних од 1744-1773. године, а од 1788. године чувају се матичне књиге рођених, венчаних и умрлих.


      

- Реновирали смо део зграде Месне заједнице, поставили бехатон у центру села и више других локација, а сфалтирали смо и паркинг испред Православне цркве – истиче Вуковљак. – Одношење комуналног отпада општинско Јавно комунално предузеће „Комуналпројект“ обавља сваке среде. Док ЈКП, као и у другим селима општине, није преузело комунално делатност, овде је при Месној заједници радило неколико комуналних радника, а сада је запослен само један. Мислим да би надлежни више пажње требали да посвете депонији док је одржавање зелених поршина, односно њихово кошење и комунална хигијена на задовољавајућем новоу. Највећи део путева у Товаришеву је у добром стању изузев у Војвођанској и Крајишкој улици где би делове путева требало пресвући новим слојем асфалта.                

Овде, као и у већини села Бачкопаланачке општине, постоји добровољно ватрогасно друштво, шах клуб, ловачко друштво, активно је и риболовачко удружење, а познат је ФК „Војводина“. Уређена су два парка за децу, а годишње се у овом селу засади око 100 нових садница дрвећа што помажу Товаришани који живе негде у свету, али и привредна друштва. Захваљујући њима изграђени су фонтана и летњиковац у центру села. Авион који се налази у центру села обновљен је захваљујући докторки Милени Протић. Авион је својеврсни споменик и сећање на товаришког пилота Милету Протића, авијатичара војске Краљевине Југославије који се током Другог светског рата придружио савезничким ваздухопловиним снагама, а потом прешао у новоформирану авијацију НОВ и погинуо у партизанским редовима у борби против фашизма. Фондација „Милета Протић“ сваке године новчано, али и у поклонима награди ђаке генрације Основне школе „Милета Протић“ у Товаришеву, а школу похађа 240 ђака. Немају Товаришани само споменик мајору Протићу и палима у Другом светском рату. У центру овог села је и споменик српским добровољцима из овог села, односно Солунцима у Великом рату 1914-1918. године. Недалеко је и спомен чесма, или фонтана посвећена Ђорђу Петровићу – Карађорђу, Вожду Првог српског устанка из 1804. године. Наводно, вожд је овде боравио после слома устанка неколико дана, имао је овде своје јатаке... Зна се да је неколико Товаришана учествовало и у Октобарској револуцији у Русији, Великој Скупштини приликом присаједињења Војводине Србији,  али и „јогурт“ револуцији 1988. године у Новом Саду, па и другим кључним тренуцима у историји. 

Милош Суџум

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести