Чарлс и Камила одушевљени стапарским ћилимом

СТАПАР: Стапарцима Дејану и Гордани Милић из краљевске канцеларије у Лондону  стигло је крајем прошле недеље писмо захвалности за стапарски ћилим који је овај млади брачни пар поклонио принцу Чарлсу и војвоткињи Камили.
princ carls kamila SUS
Фото: Дневник (Слободан Шушњевић)

У писму из краљевске канцеларије које је потписао Скот Фарседон, наводи се да су принц од Велса и војвоткиња од Корнвола дирнути њиховом великодушношћу и што су им посветили пажњу.

“Ћилим ће подсећати Њихова величанства на посету Србији. Принц од Велса и војвоткиња од Корнвола шаљу срдачне поздраве и најлепше жеље Вама и Вашој породици“, наводи се, између осталог, у писму.

Треба подсетити да су у марту ове године приликом посете принчевског пара Србији, принц Чарлс у Новом Саду рекао да жели да купи стапарски ћилим. Одмах су реаговали Стапарци Дејан и Гордана Милић и понудили на поклон ћилим изаткан у првој половини прошлог века који се преносио у породичном наслеђу с колена на колено.

“Имамо шест пари ћилима које је ткала моја прабаба”, каже Дејан Милић и додаје да им је част што су један примерак, стар близу сто година, поклонили британском принчевском пару. Он каже да ће то  допринети да се о традицији њиховог села далеко чује и да могу да се поносе ткачким вештинама својих баба и прабаба.

Како је објављено на фејсбук страници “Салаши за вас”, Стапар је уз Пирот био најзначајнија престоница ћилимарства у данашњој Србији. Свака друга кућа и салаш, у 19. и 20. веку имали су разбој на којем се ткало платно, сукно, крпаре, рогозаре, поњавице и - ћилими. У сеоским домаћинствима данас се налази око 1.000 пари ћилима изатканих у претходна два века, Зато што је "прошла мода", у последње три деценије није откан нити продат ниједан комад. На иницијативу амбасадорке Аустралије у насој земљи, недавно је покренута обука за поновно ткање делова цилима као туристицких сувенира. У плану је и израда каталога ћилима.

Примерци стапарског ћилима налазе се на свим континентима, а до скора се ћилим из Стапара који је ткала једна од најпознатијих ћилимарки друге половине 20. века Даница Лазић, налазио у изложбеној поставци Титових поклона - у Кући цвећа на београдском Дедињу.

Љ. Малешевић

EUR/RSD 117.2038
Најновије вести