Черевић: Село које се (поново) буди

Председница Савета Месне заједнице Черевић Мара Петковић каже да њихово село има 2.200 становника, и да су ове године имали много улагања.
Čerević: Selo koje se (ponovo) budi Foto: J. Ivanović
Фото: Черевић: Село које се (поново) буди Фото: Ј. Ивановић

Буџет месне заједнице прошле године износио је 10 милиона, ове године 12 милиона динара, док ће идуће бити још појачан. Према њеним речима, осим обнове Дома културе и зграде месне заједнице, урађени су и атарски путеви, али и канализација у насељу Баре, које броји око 80 домаћинстава.

- Пут до тог насеља је привремено урађен, а асфалтирање је планирано на пролеће. Урадили смо ове године и део тротоара у главној улици у Черевићу, Јована Грчића Миленка – каже Петковић и додаје да је рађено и чишћење потока, уклањање депонија, као и земљани радови, односно крчење шибља према новом гробљу Јарош.

Мара каже да је урађена и надстрешница на капели и да је било пуно радова, али сматра да ништа није прескочила и подсећа да су прошле године стављене и климе у капелу, док су предвиђене и четири које ће бити постављене у Дом културе.

- Годинама уназад смо имали проблем, јер је врло мало новца било издвојено за месне заједнице, а тако је било до пре две године. И оно што су нам стављали у финансијски план, кад дође до ребаланса буyета, буде нам скинуто, тако да се буквално ништа није радило, те се с годинама накупило - истиче Мара Петковић.

Она каже да је и проблем што грађани сад очекују да се одједном уради све, мада на сваком састанку истичу да је потребно само мало стрпљења, јер се сваке године ради део по део, и постављају приоритети.

- Наша општина има десет месних заједница, те је немогуће ођедном све урадити, нити у једном селу, мора се распоредити - каже Мара.


Фото: Председница Савета Месне заједнице Черевић Мара Петковић Фото: Ј. Ивановић

„Моје селанце”

Мара Петковић је осим функције председнице Савета месне заједнице и референт за наплату у Комуналном предузећу у Беочину, али и председница Удружења жена „Моје селанце“, које постоји читаву деценију и према речима председнице, баш су активни.- Учествујемо у свим манифестацијама општине, али и Покрајини и где год нас позову. Били смо и у Шиду, Руми, Иригу и представиле се са нашим радовима, јер жене везу баш као што се то некада рдило, али правимо и све старинске колаче: штрудле, кифлице, све по традиционалној рецептури - каже Мара Петковић и додаје да Удружење броји 35 чланица. Жене овог Удружења су познате и по штриканим, али и хекланим радовима у целој Војводини.Она истиче да имају и своје просторије у којима сваке среде имају састанак како би планирале даље активности, као и учешће на манифестацијама.


Према њеним речима, ове године је планирано санирање клизишта у Черевићу, а рађено је и клизиште према циглани у Карађореву, што су све велики радови.

- Очекујем да ће и идуће године, као и ове, све што је планирано бити и урађено - каже председница Савета месне заједнице Черевић и додаје да се сваке године уради један део атарских путева, што је план и за наредну годину, да се окречи где треба, раде се тротоари, попуњавају ударне рупе по споредним улицама у селу, али и на главном путу.

Она истиче да грађани Черевића предлажу пројекте који ће бити рађени у њиховом селу, и није им се десило, од прошле године, да оно што су предложили није подржано од Општине, стављено у буyет, али и урађено.

Петковић каже да им је делом „освежена“, односно замењена и расвета, а председник Општине Беочин Митар Милинковић је у разговару са грађанима ове године најавио да ће се до јуна урадити комплетна ЛЕД расвета у Черевићу.

- Пошто су старе инсталације, стварно имамо проблема са уличним осветљењем, тако да ће у новој години село добити нови изглед - каже Петковић.

Осим тога, у наредној години, планирана је и обнова Завичајног музеја у Черевићу, који је ушао у пројекат Европске престонице културе 2021.

- Цела општина треба тиме да се дичи, јер ретко које село има Завичајни музеј у којем се налази део слика Миленка Шербана, од чега је већи део био премештен, док није санирана влага у музеју - истиче Мара и додаје да се у музеју може видети и соба хора, мушки хор Миленко који постоји 135 година и све награде који је хор добио по разним путовањима по Русији, Грчкој и другим земљама.

У музеју се могу видети, прича Петковић, и археолошке ископине, фосилни остаци пронађени по Фрушкој гори, од кости мамута, до разног камења.

- У музеју се налази и соба познатих Черевићана, соба Јована Гричића Миленка који је из нашег села, али и експонати Јована Солдатовића - каже Петковић и додаје да је највећи проблем кров, који јесте у фукнцији, али му је неопходна реконструкција, за шта ће бити издвојен новац из покрајинског буyета.

Једна од већих инвестиција у наредној години је и школа која се налази у центру Черевића, где станују сада грађани који су исељени због клизишта.

- План је да се њима нађе други дом, школа која је у лошем стању сруши и ту изгради трг са фонтаном и клупама около, јер је локација сам центар Черевића - истиче Мара и додаје да се и председник Општине Беочин сложио са тиме. План је и да се у близини пијаце, где обично излажу жене своје ручне радове, направи и амфитеатар, јер има простора за то.

Она сматра да је њихово село најлепше у општини, да има богату историју и да је дало мноштво познатих људи.

Маша Стакић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести