Чуваркућа извукла људе из кућа

СРПСКА ЦРЊА: Још данас публика може да посети изложбу слика у меморијалном музеју- родној кући песника и сликара Ђуре Јакшића у Српској Црњи, која је отворена поводом манифестације „Чуваркућа”, одржане у овом банатском селу.
д
Фото: Пројекат Чуваркућа

Пре Српске Црње, манифестација је одржана у шест војвођанских места- Бачко Петрово Село, Арадац, Купиново, Селенча, Куцура и Ривица.

Блаженка Милић је у име Општине Нова Црња, којој припадају Александрово, Тоба, Радојево, Нова Црња и Српска Црња, примила скулптуру чуваркуће, дело вајара Андреје Васиљевића Баће, као знак захвалности Фондације 021, која је организатор манифестације.

- Срећни смо што смо и ми део манифестације „Чуваркућа” и надамо се да ћемо се укључити у даљу реализацију пројекта. Важан фактор развоја малих средина је сарадња мањих места и општина Војводине и удруживање у заједничке пројекте- каже Блаженка Милић. -Симбол овог пројекта, биљка чуваркућа упућује на све ове активе жена, које својим вредним рукама раде на очувању наше традиције у шта спадају занати, вештине, али и традиционално припремање хране и пића, али и креирање нових модерних израза, са личним печатом.

Ученици Средње школе „Ђура Јакшић” и чланови КУД „Ђура Јакшић” из Српске Црње, КУД „Ади Ендре” из Нове Црње и КУД „Добривоје Путник” из Радојева читали су Ђурине стихове у оквиру културно-уметничког програма.

Део манифестације чини и етно базар у оквиру ког посетиоци могу да уживају у домаћим сланим и слатким посластицама, као и да изаберу нешто из продајне изложбе локалних рукотворина, за које се побринуо вредни актив жена и удружења грађана из ове општине.

Један од активиста спомен музеја Ђуре Јакшића у Српској Црњи Љубинко Бошкић каже да га чуваркућа асоцира пре на Ускрс и прво фарбање јаја, него а биљку.

-Када сам се ближе упознао са пројектом и видео мапу Војводине са 12 истакнутих села, која и нису толико позната, препознао сам и нас, као једно од оних места која изумиру, из којих људи одлазе и не враћају се - каже Бошкић.

Фото: Пројекат Чуваркућа

Он истиче да је „Чуваркућа” са једне стране промоција културе и традиције Војводине, а са друге, изузетан туристички потенцијал.

-Нешто се дешава у селу, првих дана се појавило више стотина људи који су дошли из свих села у општини, организовали се, презентовали нешто, дружили се, имали и квалитетан културно-уметнички програм, док су посетиоци могли да обиђу и Спомен музеј родне куће Ђуре Јакшића, чиме је заокружена цела прича- каже Бошкић. -Значај овог пројекта лежи у томе да су људи изашли из својих кућа, из осаме, окупили се на једном месту и поделили вештине, знање, храну и пиће, у овом случају све под кровом родне куће Ђуре Јакшића.

М. Стакић

 

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести