Дневник у Черевићу: Лепо је живети у господском селу

БЕОЧИН: На обронцима Фрушке горе који се огледају у Дунаву налази се Черевић, виноградарски и воћарски крај који слови за “господско село”.
е
Фото: Дневник (В. Фифа)

И не само то. Некада давно ово село било је седиште општине, али са око 800 домаћинстава сада припада општини Беочин. Председница Савета месне заједнице Черевић Мара Петковић, која је и председница Удружења жена “Моје селанце” и одборница у СО Беочин  каже за “Дневник” да Черевић датира још из 18.века, па и раније, о чему постоје писани подаци.

– Наравно, село је тада имало сасвим другачији изглед, а спомиње се још у време Мехмед-паше Соколовића, а имамо и слике у Завичајном музеју које то и показују, а познато је још под називом и као господско село Черевић, јер је своје времено дало пуно познатих личности и имамо пуно ктитора – каже Петковић.–Након 2002.године у знак захвалности тим људима који су оставили Черевићу што објекте, што друге ствари, дали називе улица по њиховим именима.

Фото: Дневник (В. Фифа)

Месна заједница Черевић фгункционише по основу финансијских планова које одобрава Општина Беочин.

– Ми смо месна заједница која нема самодоприносе, нити својих доходака, већ искључиво функционишемо захваљујући локалној самоуправи, односно Општини Беочин од које на годишњем нивоу добијамо око 10 милиона динара, као што је случај ове године – каже председница Савета месне заједнице Черевић. – У ту суму улазе трошкови плаћања електричне енергије, односно уличне расвете, школе, амбуланте, али је ове године доста урађено и када је сам Черевић у питању. Иако неки сматрају да то није довољно, знам да јесте када гледано како је било претходних година када нисмо добијали ништа.

Према њеним речима, много година село је било запуштено и у њега није улагано ништа.

– Свесна сам да председник Општине има задатак да одвоји новац из буџета за десет месних заједница, што уопште није лак посао, али да је одлучено да се ради једна по једна месна заједница, она која би била десета по реду би јако дуго чекала на улагања – сматра Мара Петковић. – Ове године рађени су атарски путеви за које је издвојено милион динара, такође на месту где има највише њива по којима пролазе сељаци који иду да раде, санирана је и изграђена ћуприја, која је била стара. Очишћени су канали атмосферске канализације, такође један део улица је асфалтиран, док је део тротоара бетониран.

Месна заједница је уједно и Дом културе који прима око 150 људи, који је ове године добио нове клима уређаје, јер није било алтернативе ни лети ни зими, тврди Петковић, да се сала користи баш како би требало.

– Око шест милиона је одвојено за улагања у Месну заједницу, када изузмемо редовне трошкове – каже Петковић.

Дом културе је опремљен и кухињом, а сплетом околности, напомиње Мара, изабрана је и за председницу Удружења жена, па се жене брину да Дом буде “под конац”.

– Дан месне заједнице смо обележили 20. јула и то смо урадили искључиво уз помоћ жена. Волим Черевић и дајем себе максимално за село без обзира на године – каже председница МЗ Черевић.

Черевић броји близу 3.000 становника и око 800 домаћинстава. Председница месне заједнице каже да Черевић слови за господско село зато што је одувек пуно људи било запослено, данас броји и јаке пољопривреднике који се баве воћарством.

Фото: Дневник (В. Фифа)

– Черевић је погодан за винограде и воће и важи за воћарски крај, али видим да деца пољопривредника углавном налазе други посао, јер је ипак пољопривреда тежак посао – каже Петковић. – Черевић је некада била општина, односно жупанија и често се шалим да нећу отићи из политике док Черевић поново не постане општина. Черевић је увек имао апотеку, још као дете памтим “Борово” продавницу обуће која се налазила на прекопута споменика у центру, три, четири месаре, увек је било село, али са градским животом.

Данас, иако село има и сређен дом здравља, од лекара им фали стоматолог који је некад радио.

– Пошто нема довољно деце у школи има четири разреда, али вртић и предшколско, те опет више нагињемо градском начину живота – каже Петковић. – Мало је и старих Черевићана, кад је реч о викендашима данас је то опет мали број, јер су се људи овде преселили, а деци оставили станове. Када одете у насеље Баре, које је некад искључиво било викендашки крај, ту сад у свакој кући неко живи.

Кад се крене од Черевића према Баноштору ограђен је простор где су постављене клупе и канделабери, столови, фали зеленила, а план је да се љуљашке преместе тамо и направи дечије игралиште.

– Испод тога дела планирамо да средимо плажу, а најважније је да се тај део очисти и мислим да ћемо то успети сами да урадимо – каже Мара Петковић. За ову годину план је да се Дом културе још среди унутра, изглетује и окречи, дрва која су израсла у дворишту поред да се исеку, а пошто је у плану ребаланс буџета Општине, Черевићани ће добити на најкритичнијим деловима нове стазе, тротоаре, за шта председница Месне заједнице сматра да ће се изборити.

– Такође имамо у плану да избетонирано главни прилаз атарским путевима, као и да се очисти канал у центру – каже Петковић. – Идуће године мораћемо опет радити атарске путеве, што је уобичајено за сваку годину.

Фото: Дневник (В. Фифа)

За стари ватрогасни дом велико интересовање

Председница Савета МЗ Черевић Мара Петковић каже да ће поднети захтев да се изврши адаптација простора старог ватрогасног дома који се налази у близини цркве, чије просторије би користило више удружења.

– Тај простор броји око 200 квадрата и био би идеалан као простор за Удружење жена, шаховски клуб, наш хор “Јован Грчић Миленко”, јер је штета не искористити, а ватрогасци се налазе у Беочину сада и покривају целу општину – каже Петковић.

Маша Стакић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести