Дом здравља Ковачица избегао колапс

КОВАЧИЦА: За актуелну власт општине Ковачица и руководство Дома здравља Ковачица, велики изазов било је суочавање са дугом наслеђеним од претходника у износу од преко 135 милиона динара, од чега су 120 милиона динара биле неизмирене обавезе према добављачима и више од 15 милиона динара на име камата и судских трошкова.
kovacica dom zdravlja
Фото: Зграда Дома здравља у Ковачици, фото: Дневник

Позамашни дугови су били запретили да установа доживи прави колапс, али мерама које су предузели локална самоуправа и ново руководство Дома здравља Ковачица, то је избегнуто, па се пословање опоравља и нормализује. Несметано функционисање и рад здравствене установе обезбеђено је потписивањем репрограма дуга са три највећа добављача, у време када је дужност директора обављао др Драган Јосифовски. Тиме је дуг према добављачима смањен са 120 на 105 милиона динара, без камата.

Након доласка др Предрага Винковића на место директора Дома здравља Ковачица  репрограмиран је дуг у износу од 32,6 милиона динара, с тим да су од репрограма подмирене обавезе према добављачима у износу од 20 милиона динара. Садашњи дуг, према уверавању из Дома здравља Ковачица не прети да угрози функционисање најважније установе за пружање здравствених услуга житељима ковачичке општине.

Планирано је да се комплетан дуг санира током наредног периода од три до пет година, путем потписаних репрограма, када се надлежни надају да ће пословање бити доведено у стање одрживог, али и развојног у већем обиму него што је то сада могућ. Руководство Дома здравља са поносом истиче да је служба Хитне медицинске помоћи најбоља у Јужном Банату.


Апотеке у закупу

Велики проблем су биле апотеке и њихово функционисање при Дому здравља Ковачица, са огромним дуговима према добављачима и запосленима, па су челници Дома здравља и општине Ковачица предузели одређене кораке и решили проблем, јер је апотекама које су колабирале под притиском дугова био неопходан опоравак. Апотеке су на јавној лицитацији издате привредном субјекту у приватној својини, по цени која је значајно увећала буџет општине Ковачица.

Приликом преузимања апотека преузети су и запослени и том приликом у року од тридесет дана исплаћене су све заостале зараде, доприноси, накнаде, путни трошкови, и отпреминине за све раднике из апотека који су ушли у програм рационализације. На рафовима апотека сада има свих врста лекова на рецепт и у слободној продаји, такође и комерцијалне робе.


Дому здравља Ковачица је Министарство здравља, у складу са политиком запошљавања, одобрило је 10 новозапослених, међутим, то није једина новина која побољшава пружање здравствене заштите. Поред тога стигла су два нова преносива ЕКГ апарата, од којих је један намењен Служби хитне медицинске помоћи у Ковачици, а други за потребе Здравстване станице у Дебељачи.

Поред Службе хитне медицинске помоћи која је најбоља на подручју јужног Баната, тај епитет стекла је и Служба физикалне медицине, која функционише у Ковачици и Падини. Локална самоуправа Ковачице је за недавно реновирање и опремање Одељење за физикалну медицине у Падини са најсавременијим уређајима и опремом издвојила 1,1 милион динара. Одељење физијатрије у Падини ће углавном користити пацијенти из Самоша и Падине, а такође и пацијенти из суседне сечањске општине из Јарковца и Сечња.

Реновиране су просторије Службе хитне медицинске помоћи и ради боље комуникације појачан је интернет проток у здравственим амбулантама Црепаја, Дебељача, Ковачица и Падина. Пођеднако се улаже у обезбеђење бољих услова за пружање здравствене заштите у свим местима, у складу са највишим стандардима. Предстоји улагање за боље услове лечења житеља Идвора, где је у плану адаптација амбуланте са доградњом.  

Текст и фото: М. Митровић

ПројекатКовачица данасреализовала јеПанонија медиау сарадњи саДневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести