Град Сомбор и „Воде Војводине” завршили радове на излетишту уз канал ДТД

СОМБОР: Мада памти и боље дане, када је реч о броју посетилаца, Тромеђа је и у ово време једно од најпосећенијих излетишта у околини Сомбора.
Radovi su izvedeni u skladu sa prirodnim okruženjem, uz očuvanje hidrološke funkcije ovog dela kanala
Фото: Dnevnik.rs

Посебно је то традиција у време првомајских празника. Управо зато је Сомборце обрадовало јучерашње отварање уређене Тромеђе, која ће у потпуно новом сјају дочекати све намерне да првомајски уранак проведу управо овде.

- Град се одлучио за уређење Тромеђе у оквиру пројекта партиципативног буyетирања, реализованог 2016. године, када су сами грађани својим гласовима изабрали да се из градске касе финансира уређење овог излетишта - казала је сомборска градоначелница Душанка Голубовић, која је са сарадницима јуче озваничила завршетак овог дела пројекта.- Како земљиште на којем се налази Тромеђа припада „Водама Војводине“, понудили смо им сарадњу на коју су се они одлучили финансирајући све радове са 60 одсто учешћа, док је остатак финансиран из градског буyета.

Укупно је уложено девет милиона динара током 2017. и ове године, уз пуну сарадњу и учешће градских јавних комуналних предузећа „Зеленило“ и „Простор“, која су дала свој допринос уређењу излетишта на обалама триангле канала ДТД, на којима су бројне генерације Сомбораца и Сомборки не само научиле да пливају, већ и проводиле већи део лета.

-Током ове године поплочали смо прилаз молу, поставили додатне сунцобране и асфалитрали део шетне стазе, како би посетиоци заиста могли да се опусте на овом традиционалном излетишту, па се може рећи да је тиме цео пројекат доведен до краја. Ипак, локална самоуправа ће и даље наставити да улаже у Тромеђу, а мени преостаје да апелујем на своје суграђане да се приликом долазака овде, односе са дужном пажњом према мобилијару, јер је ово наше заједничко власништво, имовина свих житеља Сомбора - казала је градоначелница Голубовић, појашњавајући да ће за редовно одржавање уређеног излетишта бити задужена комунална предузећа која су и учествовала у његовом најновијем уређењу.

Фото: Dnevnik.rs

Позивајући и друге локалне самоуправе на овакав вид сарадње, Стеван Илинчић, помоћник директора ЈП „Воде Војводине“ је нагласио да су сви радови пројектовани и изведени у складу са природним окружењем, без занемаривања хидролошке функције овог дела каналске мреже система Дунав –Тиса -Дунав.

- Драго ми је да смо као предузеће које брине о јавном интересу имали прилику да учествујемо у суфинансирању и радовима на овом делу канала, који свакако спада у најчистије и еколошки најпримамљивије делове нашег система - казао је Илинчић, према чијим речима су се на триангли на којој се спајају ДТД и Велики бачки канал прошле године обавили и радови на измуљавању, па су уз изградњу пристана, односно мола, створени сви предуслови за развој не само рекреативног, већ и даље унапређење наутичког туризма у овом крају.

- За саме Сомборце је свакако најважније да су добили још једно уређено место на коме могу да „изађу на воду“, а наше предузеће ће наставити са сличним улагањима, па у том смислу позивам и друге локалне самоуправе да се јаве са својим пројектима, који би и њиховим грађанима омогућили исто - казао је Илинчић.

М. Миљеновић

Заборављени дрвени мост

Старији Сомборци се свакако сећају да је до 70-их година на каналском правцу ка Малом Стапару постојао стари дрвени мост, са кога су деца учила да скачу у воду.

Према незваничним информацијама које су се могле јуче чути на Тромеђи се планира изградња новог моста на истом месту, а представници локалне самоуправе нису одбацили могућност посредовања у обезбеђивању довођења електро-мреже до омаленог викендашког насеља које се налази у залеђу канала, односно са друге стране долме.

EUR/RSD 117.1420
Најновије вести