Инђија повећала буџет, чини све да задржи младе

ИНЂИЈА: Буџет Општине Инђија је ове године чак три пута већи него лане, јер према речима председника општине Владимира Гака, и поред великих дугова, неопходна су улагања како у образовање, тако и у спорт, културу и у све што је неопходно за нормалан живот.
indjija, Dnevnik/Jelena Ivanović
Фото: Porodična stambena u Inđiji 25.151 evro (Dnevnik/Jelena Ivanović)

Инђију ове године очекују велике инвестиције.

-Упркос дуговањима која нам праве велике проблеме и данас износе 2,2 милијарде динара, не желимо ничега да се одрекнемо, те овогодишњи буџет, за неке нереалан, износи 5,2 милијарде динара. Изградићемо велики вртић, у плану имамо и асфалтирање 80 улица, јер не желимо да наша деца иду у школу кроз блато. Неопходно је завршити канализационе прикључке у Бешки, али имамо у плану и изградњу пијаце - истиче Гак и додаје да ће бити изграђена и пешачко-бициклистичка стаза до Аутлета у Инђији и да становници могу врло брзо да очекују да њихова Општина постане велико градилиште.

Дуговања ће ову Општину пратити још сигурно три године, а Гак истиче да чак и током гласања о буџету, због ког се опозиција бунила да је превисок, када су упитани чега би се одрекли, нико није знао да каже која инвестиција је мање важна, јер су све неопходне за нормалан живот грађана. Пошто још није познато које пројекте Инђије ће подржати Покрајина или Република, преседник Гак каже да ће они прихватити да учествују у свим пројектима, ако би виши нивои власти учествовали са половином средстава, оберучке ће прихватити сваку помоћ.

- Прва одлука коју сам потписао чим сам ступио на функцију била је повећање накнаде за прворођено дете са 16.000 на 30.000 динара, а затим је повећана на 40.000 динара прошле године - истиче Гак и додаје да је иста надокнада новим буџетом предвиђена и за треће рођено дете, све у циљу подстицања наталитета на територији општине.


Станови за стручњаке

Председник општине Владимир Гак истиче намеру да се изгради 40 до 50 станова, намењених за лекаре, правнике, економисте, инжењере. Са тимом правника тражи се решење и начин како да се то стави у законски оквир. Огледни пример каже да од десет људи, девет би остало у Инђији, уколико би имали решено стамбено питање.

-Уколико Општина обезбеди стан од 80 -90 квадрата, који ће породица плаћати симболичних 50 евра и бити у обавези да наредних 20 -25 година остане у својој општини и помогну њеном развоју, девет од десет младих стручњака које смо испитивали, каже да би остало - напомиње Гак и додаје да верује да ће станове изградити до 2020. године, а већ сада имају неколико локација у виду. 

То је нека врста кадровских станова, и локација није проблем, већ законска регулатива. Решавањем стамбеног питања, породице стручних кадрова, неопходних овој општини, могле би нормално да живе у Инђији.


Одлив младих је погубан тренд, према Гаковим речима, који је карактеристичан чак и за Хрватску која је ушла у Европску унију, али зато је неопходно учинити све како би се одлазак младих зауставио. Општина Инђија је зато повећала и стипендије за студенте на 12.000 динара месечно. Вуковци ове општине добијају лаптоп рачунаре, и круг је проширен и на све ђаке који имају истакнуте резултате, као и истакнуте спортисте. Улагања у спорт су највећа у историји Инђије и износе 96 милиона динара, од тога 20 милиона динара опредељено је на инфраструктуру, јер је планирана прва фаза изградње Академије спорта.

- Први пут из буџета финансирамо 50 одсто домског смештаја за ученике са територије општине Инђија у средњим школама и на факултетима. Од идуће године намеравамо да вртић буде бесплатан. Заиста бринемо о младима и јако нам је то важно- истиче Гак. -Ове године почињемо изградњу и новог великог вртића, који ће моћи да прими 150 до 200 наших малишана.

Маша Стакић

 

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести