Конкурс Тителске библиотеке „Стојан Трумић”: Ћирилична писменост и краснопис

ТИТЕЛ: Народна библиотека „Стојан Трумић“ у Тителу расписала је 16. конкурс за најбољи писмени задатак у овој школској години написан српским, руским, бугарским, македонским, русинским и украјинским језиком, и за најлепши ћирилички рукопис, калиграфију -краснопис у писменом задатку.
narodna biblioteka titel
Фото: Народна библиотека „Стојан Трумић“ Тител

Од ђака се очекује да радове пошаљу до 7. маја на адресу : Народна библиотека „Стојан Трумић“, 21240 Тител, Главна улица 10-12, с напоменом (за Смотру).

„Библиотека у Тителу је по овом конкурсу јединствена у Србији, а на идеју је дошла у намери да се сачува ћирилица, најсавршеније писмо, с једним знаком за један глас, а награда се додељује 24. маја на Дан словенске писмености када се обележава спомен на творце првог писма код Словена, светих Ћирила и Методија“, истиче библиотекарка Светлана Арамбашић.

Установа ради на томе да се смотра под називом „Читај лепо пиши” нађе у календару догађаја Републичког министарства просвете и да се ученицима награђеним на конкурсу рачунају бодови приликом уписа у средње школе.

„Лане је на конкурсу било ученика из 50 основних и средњих школа из свих крајева Србије. Као и сваке године награђени добијају књиге, сви радови се објављују у гласнику Народне библиотеке „Лепопис”, док манифестацију у финансијском погледу помажу Покрајински секретаријат за образовање и Општина Тител“, каже библиотекарка.

У погледу услова, наводи Светлана Арамбашић, није се ништа мењало у односу на раније конкурсе.

„Право да учествују имају ученици основних, средњих школа и гимназија у Србији и окружењу. Задаци и калиграфски радови морају бити из текуће школске године. За најбоље писмене задатке конкурише се у категоријама млађи узраст (III-IV), средњи узраст (V-VI) и старији узраст (VII-VIII) основне школе, и ученици средњих школа у категоријама млађи узраст (I-II) и старији узраст (III-IV), а за најлепши рукопис у писменом задатку ученици основних и ученици средњих школа, свако на свом узрасту. Шаљу се оригиналне вежбанке са означеним задатком за конкурс или фотокопија писменог задатка чију веродостојност оверава школа“, нагалашава библиотекарка Светлана Арамбашић.

За ћириличну калиграфију (краснопис) могу конкурисати ученици основних и средњих школа и то у више категоријама: брзопис – коса, уметнички стилизована писана слова; традиционално писмо – постојећа стилизована слова, позната типологија; оригинална калиграфија – нови, изворни облици словних знакова; ликовна креација – ликовно обогаћени и продубљени постојећи или нови словни знаци; иницијал - украшено велико слово (којим почиње глава,одељак или реч); монограм – почетна слова имена и презимена у посебно стилизованом облику и најинвентивнији слоган. Калиграфски радови морају бити руком обликовани на папиру или неком другом материјалу по слободном избору.  

З. Делић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести