Логопед и сензорна соба на услузи малим корисницима у Апатину

АПАТИН: Почетак рада сензорне собе и логопедско-дефектолошког кабинета омогућили су Општина Апатин и Центар за социјални рад, као један вид подршке и помоћи родитељима деце са посебним потребама и сметњама у развоју.
д
Фото: Општина Апатин

Председница општине Дубравка Кораћ рекла је да су пре годину дана обећали да ће пројекат спровести у дело, што се обистинило.

- Креће у рад сензорна соба која ће понудити помоћ свим родитељима и свој деци којима је та помоћ потребна. Кроз разговор са директорком сам сазнала да је тестирање прошло преко 90-торо деце, а да ће већ од почетка логопедско-дефектолошки кабинет имати више од 60 корисника- рекла је Кораћ. - Дефинитивно је велика потреба на нивоу наше општине за оваквим видом подршке, а важно је да ће та помоћ бити у потпуности бесплатна.

Поред представника локалне самоуправе, предшколске установе, школе, Културног центра и Дома за старе и пензионере, свечаности поводом отварања сензорне собе присуствовала је и помоћница покрајинског секретара за социјалну политику, демографију и равноправност полова Јоланд Корора.

Тестирано више од 90-торо деце, а већ од почетка логопедско-дефектолошки кабинет имаће више од 60 корисника

- Ова интерактивна соба ће значити пуно малим корисницима, њиховим родитељима, општини, као и широј друштвеној заједници, јер деца која имају сметње и проблеме у развоју имају исто право на живот, образовање и дружење као и сва друга деца. Овим показујемо и нашу емпатију и не затварамо очи пред проблемима који су ту међу нама, а које врло често игноришемо- поручила је Корора.

Према речима директорке Центра за социјални рад Николине Сучевић у питању је озбиљан и дугорочан пројекат, у оквиру ког ће сваког радног дана у послеподневним сатима бити ангажовани стручни радници, логопеди, дефектолози, соматопеди и други, што ће умногоме олакшати родитељима, јер више неће морати водити децу у Сомбор за такве услуге.

- Ово је, пре свега, намењено деци која имају тешкоће у развоју и којима је неопходна додатна подршка како би постигли свој пуни потенцијал. С друге стране, ово ће бити место где ће родитељи моћи да добију и корисне информације, и савете, на крају крајева, оно што је најважније, професионалну подршку, једну топлу људску подршку, на путу развоја њихове деце - рекла је Николина Сучевић.


Центар за рану подршку

Замисао је да ово у будућности прерасте у центар за рану подршку и интервенцију и да буде намењено свој деци, значи и деци без тешкоћа у развоју.

- То би био и један центар за превенцију, као место где ће родитељи моћи да добију информације како да превазиђу одређене тешкоће које родитељство носи са собом – појаснила  је директорка Центра за социјални рад Николина Сучевић.


Право на услугу родитељи могу да остваре тако што ће се јавити у Центар за социјални рад, након чега ће дете добити индивидуалне третмане са логопедом, дефектологом, сензорним терапеутом или плеј терапеутом, у зависности од тога шта је детету најпотребније.

Кабинет ће за почетак радити сваког радног дана у поподневним сатима, а у раду са децом ће се смењивати различити стручни кадрови, од дефектолога и логопеда до уско специјализованих тифолога, соматопеда, а радиће и плеј терапеут, терапеут сензорне интеграције и стручни радници, односно педагог и психолог у зависности од потреба.

М. Стакић

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести