Локалне самоуправе запада Бачке у борби против беле куге

СОМБОР: Готово све локалне самоуправе у Србији су суочене са белом кугом, односно падом броја становника, али овај друштвени феномен поприма драматичне размере на западу Бачке, па су сви аларми одавно упаљени.
1
Фото: Dnevnik.rs

Управо због тога вароши у овом делу Војводине рачунају на помоћ и сарадњу са надлежним републичким министарставима.

Тако су градови Сомбор и Суботица и општине Апатин и Оyаци аплицирали на јавни позив за доделу бесповратних средстава за суфинансирање мера популационе политике заједничким пројектом чији је циљ да се, кроз иновативни сервис и развој инфраструктуре, родитељи охрабре за проширење породице. Процес апликације је прошао успешно па је Славица Ђукић Дејановић, министарка без портфеља у Влади Србије задужена за демографију и популациону политику и потписала уговоре о додели средстава са представницима ових локалних самоуправа у оквиру далеко шире акције у којој је средства добило још 70 сличних пројеката приспелих из 115 локалних заједница.

Јавним позивом је обезбеђено 500 милиона динара за финансирање до 80 одсто укупних улагања локалних самоуправа у подизање природног прираштаја и боље услове живота деце а укупна вредност пројекта са којим су конкурисале четири локалне самоуправе на северозападу Бачке износи 70,5 милиона динара, при чему министарство којем је на бригу стављена демографија и популациона политика учествује у финансирању са 56,11 милиона динара, док преостали део средстава обезбеђују сами апликанти.

Носилац пројектних активности је Сомбор у партнерству са остале три локалне самоуправе, а предвиђено је да пројекат сачињен од седам мера популационе политике, траје годину дана. Овако обезбеђена средства ће се у Сомбору, Суботици, Апатину и Оyацима искористити за ублажавање економске цене подизања детета, усклађивања рада и родитељства, снижавање психолошке цене родитељства, подршку путу ка здравом материнству, очувању и унапређењу репродуктивног здравља, едукацију у области популационе политике и за активирање локалне самоуправе.

Пројекат је оцењен као један од најбољих, а предност у вредновању је имао и због тога што су подносиоци локалне самоуправе из два управна округа. Цела идеја пројекта је да се кроз иновативне сервисе и развој инфраструктуре, као и додатне садржаје који би се овим пројектом обезбедили, подстичу родитељи да прошире породицу и остану у нашим срединама. Вредност дела пројекта за Град Сомбор је 16,66 милиона динара, уз обавезу локалне самоуправе да обезбеди учешће у суфинансирању у износу од 3,38 милиона динара. Из ових средстава ће Сомбор изградити једно дечије игралиште, ангажовати позориште и организације за стварање представа на српском и мађарском језику, за програме невладиних организација , програме културно-уметничких друштава, порадићесе на медијској презентацији и едукацији...

Сомбору су пројектом обезбеђена и средства за куповину осам кућа за младе брачне парове

Оно што је јако добро оцењено је иновативни сервис родитељства са седиштем у Сомбору, који ће бити намењен пре свега самохраним родитељима и родитељима са више деце, како би им се помогло у неким свакодневним активностима, као што је сервис пеглања, припреме хране, одвожења и довожења деце из вртића и слично. У оквиру мера популационе политике које се тичу ублажавања економске цене подизања детета, снижавања психолошке цене родитељства и активирања локалне самоуправе, Сомбору су пројектом обезбеђена и средства за куповину осам кућа за младе брачне парове.

М. Миљеновић

ПројекатЈавни интерес у Сомборуреализовала јеПанонија медиау сарадњи саДневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести