Међународна радионица дубореза у Тотовом Селу

ТОТОВО СЕЛО: Међународна радионица дубореза уз учешће стваралаца уметничког дубореза из Мађарске и Словачке, други пут је одржана у Тотовом Селу код Кањиже.
1
Фото: Золтан Котрик из Шопронкевежда

Домаћин радионице било је Удружење „Сабо Денеш” које је један од носилаца развоја сеоског туризма у месту, а свој допринос дале су локалне самоуправе Тотовог Села и братског Шопронкевежда (Мађарска), као и донатори који су обезбедили дрвене трупце и услове за рад дуборезаца.

Члан Савета МЗ Тотово Село Лајош Леко наглашава да је циљ да се на овај начин афирмише сарадња братских места, употпуне садржаји и улепша Тотово Село, које је у последње време постало привлачна оаза сеоског туризма у којој се годишње оствари око 3.000 ноћења. Леко напомиње да у ове радионице, које постају традиционалне, желе укључити и младе из ове средине и војвођанских места, заинтересоване за бављење дуборезом.


Фудбал, цвеће, ракија

У малом Тотовом Селу са око 650 житеља Мађара шансу су препознали у развоју сеоског туризма формирањем разноврсне понуде. Поред неговања народних традиција и верских обичаја, посвећени су развоју омладинског и спортског туризма, организовањем разних радионица и кампова. У селу успешно функционише Фудбалска академија „Њерш Иштван” у коју долазе фудбалски таленти из војвођанских места. Започети су радови на изградњи макете слива Дунава кроз Србију са приказом места и историјских споменика. Од манифестација које се приређују најзначајнији су Фестивал ружа и цветних аранжмана, а 27.маја трећи пут одржаће се Фестивал котлића и ракије.


- Скулптуре од дрвета настају на радионицама и остају да красе јавне површине нашег села – каже Леко. –  У порти наше римокатоличке цркве Свети Јосип радник започели смо формирање парка скулптура, где смо подигли у Србији први споменик папи Јовану Павлу Другом, већ се ту налази скулптура Светог Ладислава и друге. Са овогодишње радионице своје место ту ће добити скулптуре Матије Корвина и Јанка Сибињанина, док ће две преостале скулптуре бити део поставке на јавним површинама у оквиру арборетума.

Тематику скулптура које су рађене одредили су домаћини и организатори радионице из Удружења „Сабо Денеш”, јер је један од сегмената понуде верски туризам, а већина гостију који долазе у Тотово Село су из Мађарске.

- Од материјала који нам је био на располагању могли смо да урадимо задате скулптуре, за чију израду смо користили храстове трупце. Они су најприкладнији за израду скулптура које се постављају на отвореном простору – каже Золтан Котрик из Шопронкевежда.

До сада постављено 25 скулптура, између осталог и споменик папи Јовану Павлу Другом, а годишње остварују око 3.000 туристичких ноћења, при чему су најбројнији гости из Мађарске 

Подручје насеља Тотово Село сада већ краси 25 скулптура и тај број ће се увећавати из године у годину организовањем радионица дубореза, арборетум у овом насељу украшава преко 200 врста разног дрвећа, а простор испред кућа у улицама и друге јавне површине краси преко 3.000 садница ружа.

Стваралачки допринос радионици дали су уметници у раду са дрветом Золтан Котрик, Норберт Варга, Роберт Хорњак и Норберт Герендаш, којима су обезбеђени добри услови за рад у згради старе школе у Тотовом Селу, на локацији где су туристички посленици овог места  започели формирање мини сканзена. Дуборески резбари, уметници који скулптуре од дрвета праве уз коришћење моторних тестера, брусилица, длета и других неопходних алата, потрудили су се да оправдају очекивања домаћина.

М. Митровић

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести