Милион килограма отпада се рециклира у сомборској Чистоћи

СОМБОР: Као што је својевремено био пионир када је у питању безбедно прикупљање и прерада отпадних вода, односно изградња модерног постројења за прераду отпадних вода које постоји у још само три српска града, Сомбор је предњачио и када је у питању прикупљање и рециклажа комуналног отпада.
Reciklaza Sombor/M. Miljenovic
Фото: М. Миљеновић/Лане је прикупљено разврстано 600 тона амбалажног отпада

Тако је још 2012. године у оквиру овдашњег ЈКП „Чистоћа“ отворен Рециклажни центар са капацитетом сепарације и паковања девет тона отпада намењеног рециклажи.

У постројење је из средстава републичког буyета уложено 45, а из варошке касе додатна три милиона динара. Док су у осталим срединама, учесницима шире акције „Очистимо Србију“, коју је покренуло тадашње Министарства заштите животне средине, рударства и просторног планирања, домети изградње рециклажних центара били више него ограничени, Сомборци су показали да су на висини задатка, па овдашњи Рециклажни центар сваке године бележи све већи обим прикупљања и сепарације отпада намењеног рециклажи.

Фото: Reciklaza Sombor/M. Miljenovic

Седам година по изградњи и пуштању у рад у сомборском Рециклажном центру се годишње преради 1.000 тона отпада погодног за рециклажу, а само у протекле две године увећано је прикупљање стакла за чак 700 процената, односно на 100 тона стакла које је отпремљено једином прерађивачу стакла у Србији. Као секундарна сировина која иде даље на рециклажу, у великим количинама заједно са другим комуналним отпадом и оно завршава на сомборској депонији, али захваљујући организованој акцији и сарадњи са привредним субјектима добар део адекватно допремљен разврстава се и дистрибуира даље на рециклажу, чиме се знатно доприноси заштити животне средине.

Ове године у ЈКП „Чистоћа” истичу да се превиђа увећање на 150 тона, а разлог толиких количина прикупљеног стакла и оптимизма када су у питању планови за ову и потоње године виде у акцији поделе контејнера намењених искључиво за ову сировину.

- Оформили смо одељење за откуп секундарних сировина, широм општине склапају се уговори са заинтересованим лицима и предузећима око откупа секундарних сировина и на тај начин смо успели да увећамо највише стакло. Када ми одлазимо по стакло онда плаћамо три динара, а када га доносе физичка лица плаћамо око четири динара, јер немамо трошкове транспорта. Сва прикупљена стаклена амбалажа одлази у Алексинац, где је смештен једини центар за рециклажу стакла у Србији- појашњава Владислав Живановић, технички директор ЈКП „Чистоћа“.


Најцењеније лименке

У овом центру за рециклажу годишње се прикупи око 10 тона лименки, а њихова вредност на тржишту је највећа у откупу, пошто стају 121 динар по килограму. На линији за селекцију разног отпада, радници „Чистоће” годишње разврставају и преко 400 тона ПЕТ амбалаже.


„Чистоћа” је прошле године спровела акцију прикупљања амбалажног стакла. У сарадњи са оператером „Секопак” из Београда подељено је грађанима 195 канти за одвојено прикупљање стаклене амбалаже, што је очигледно имало позитивне резултате, па ће акција бити поновљена и ове године, најављује Живановић.

Колико се у сомборским условима напредовало кад је реч о разврставању отпада и рециклажи потврђује податак да је у години отварања погона за рециклажу прикупљено око 80 тона амбалажног отпада, док се та цифра лане попела на 600 тона.       

М. Миљеновић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести