Мирисне шампионске капљице у Сенти

СЕНТА: Шампионска признања најбољим произвођачима ракије, учесницима 20. међународног „Никољданског фестивала ракије“, уручена су на скромној свечаности у Удружењу пољопривредника Сенте, јер због пандемије изазване коронавирусом манифестација није одржана.
с
Фото: М. Митровић

Доделу признања организатори фестивала уприличили су само за добитнике шампионских пехара по врстама ракија, као и за најбољу ракију фестивала, док се осталим учесницима освојене медаље и захвалнице шаљу поштом.

Познати фестивал ракије организују Удружење пољопривредника Сенте и Први ред витезова ракије Србије са седиштем у Сенти, те је за протекли јубиларни, и поред ванредних околности, пристигао 261 узорак ракија од 101 произвођача, махом из Србије, али и из суседне Мађарске.

Добирницима шампионских пехара обратили су се у име Организационог одбора Миклош Нађ, први човек Првог реда витезова ракије Србије, потпредседник Удружења пољопривредника Сенте Ервин Кобрехел и члан оцењивачког жирија Јанош Сокола. Као и за све претходне фестивале, на који стижу природне домаће воћне ракије па и дестилати од поврћа, произвођачи су доставили чак 22 врсте.

Највише је било узорака шљивовице - 54, али жестока је била конкуренција кајсијевача, дуњевача, виљамовки, јабуковача и других врста. Миклош Нађ појаснио је да је примењиван досадашњи начин оцењивања узорака, с том разликом што је ангажовано шест оцењивачких комисија са по три члана, практично за све врсте ракије са више од десет узорака, у којима су додељивани шампионски пехари.

Од оцењиваних узорака ракије њих 178 или 68 одсто су завределе медаље - 34 златне, 49 сребрних и 95 бронзаних. Шампионски пехари за најбољу ракију фестивала и за најбољу у категорији виљамовки освојио је Балаж Крижановић из Сенте.


Највише је било узорака шљивовице - 54, али жестока је била конкуренција кајсијевача, дуњевача, виљамовки, јабуковача и других врста. Миклош Нађ појаснио је да је примењиван досадашњи начин оцењивања узорака, с том разликом што је ангажовано шест оцењивачких комисија са по три члана, практично за све врсте ракије са више од десет узорака, у којима су додељивани шампионски пехари

- Ракију печем из хобија и први пут сам се пријавио за такмичење, па ми је веома чудно и велико изненађење да сам добио признања за најбољу ракију у категорији виљамовки, која је и најбоља ракија фестивала. Седму годину са кумом Тибором Тотом из Суботице печемо углавном ракију виљамовку, а обично су нам пријатељи главни дегустатори, који су овогодишњу веома хвалили, а познаница Марина Сочин је препоручила да се пријавим за фестивал. Крушке виљамовке од којих је печена шампионска ракија купили смо у Хајдукову, а финиш је био у пецари Иштвана Билицког у Сенти - испричао је шампион Балаж Крижановић.

Пехар за најбољу кајсијевачу освојио је Жолт Овари из Лудаша, иако је прошла сезона у засадима под кајсијама било изузетно тешко због штете коју су нанели пролећни мразеви, па је род био веома слаб.

- Много труда и рада је требало улагати да сачувамо бар нешто рода, што је код неких сорти кајсија успело. Од најукуснијих сорти кајсија је било рода, од чега је нешто мало било и за печење ракије, па нас радује да је кајсијевача коју смо испекли била најбоља - каже Жолт Овари, али није желео да открива од којих сорти кајсија пече ракију.

Одлично се показао квалитет вишњеваче Јожефа Пулаиа из Србобрана, али он је открио да је учествовао са узорком ракије коју је пекао претпрошле године и да се показала на свим такмичењима где је оцењивана. Побеђивала је или била међу најбољима на више фестивала у Мађарској, Загребу и Сенти.

- Мислим да је ова вишњевача доста добро заокружила шампионски пут и да је квалитетом стварно завредила признања. Вишњевача није толико популарна као неке друге мирисне воћне ракије, међутим, има и оних љубитеља добре капљице који је обожавају - вели Пулаи.

Кајсијевача Ивана Пиуковића из Суботице је пре десет

година била најбоља ракија сенћанског фестивала, а шампионских пехара било је још и у категоријама дуњеваче и виљамовке. Пехар за најбољу крушковачу освојило је Удружење „Ризлинг“ из Старе Моравице, шампионску лозовачу испекао је Нанор Ковач из Мужље, шљивовицу Слободан Сенић из Раче, а пехар за најбољу јабуковачу припао је Страхињи Маргану из Панчева.

 

М. Митровић

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести