Напредује модернизација и проширење пречистача у Кањижи

КАЊИЖА: Радови на модернизаицји и проширењу капацитета пречистача отпадних вода у Кањижи, које се финанасира из средстава ЕУ, у оквиру ИПА програма прекограничне сарадње Мађарска - Србија одвијају се планираном динамиком, у шта су се обиласком градилишта уверили председник кањишке општине Роберт Фејстамер, његов заменик Небојша Ракић и руководиоци предузећа „Потиски водоводи” из Хоргоша.
д
Фото: Dnevnik.rs

Највреднија инвестиција која се у протеклих десет година финансира из ИПА фонда ЕУ на подручју кањишке општине је из пројекта снабдевања водом и развој хидротехничке инфраструктуре на подручју прекограничног слива „ЊАСИДЦА” који је подржан са скоро шест милиона евра из ЕУ. Водећи корисник у овом пројекту је Дирекција за водопривреду из Сегедина, а Општина Кањижа као један од партнера на пројекту реализује улагање од скоро два милиона евра у модернизацију и проширење капацитета постојећег система за пречишћавање отпадних вода у Кањижи.

- Ово је заиста једна од најзначајнијих инвестиција у кањишкој општини, у пречистач отпадних вода, која се реализује захваљујући успешним аплицирањем за средстава ИПА фонда Европске уније. Модернизација пречистача отпадних вода је значајна, јер те воде после пречишћавања завршавају у каналима и њихов квалитет ће бити такав да могу да се користе за наводњавање. Ефикасније пречишћавање отпадних вода је и од значаја за побољшање квалитета воде реке Тисе, где пречишћене воде завршавају. Предвиђено је да се овај велики пројекат заврши до пролећа наредне године - истакао је заменик председника општине Небојша Ракић.

Подсетивши на услове у оквиру поглавља екологије, на путу наше земље у Европску унију, Ракић је додао да модеран пречистач отпадних вода представља напредак за грађане Кањиже и будући развој комплетне инфраструктуре, привреде и туризма, на шта су овде посебно поносни.


Механичко и биолошко пречишћавање

Технолошки поступак пречишћавања отпадних вода се одвија у две фазе: механичким и биолошким пречишћавањем отпадних вода. Глишић напомиње да је за механичко пречишћавање битно да отпадна вода пређе преко уређаја песколом, где се одвајају крупне честице што су углавном шљунак и песак око 80 посто, а да је битно да у механичком пречишћвању на воденом огледалу остају крупне честице уља и масти. У другом биолошком делу пречишћавања процес се одвија на бази билошки активног муља, применом процеса нитрификације, денитрификације и дефорсфоризације и аеробне стабилизације муља.


Досадашњи пречистач отпадних вода у Кањижи је био за потребе 7.500 еквивалентних становника, па се према речима в.д. директора „Потиских водовода” Душана Глишића, указала потреба за пречистачем већег капацитета због очекиваног раста привредних потенцијала и прикључења домаћинстава на мрежу фекалне канализације.

Фото: Dnevnik.rs

- Поред повећања капацитета пречистача водило се рачуна о томе да испоштујемо директиву ЕУ која се односи на квалитет отпадних вода и позитивно законодавство наше државе, које прописују да квалитет воде која се испушта из пречистача у реципијент, односно речни ток, не може бити мањи од квалитета речног тока. Предузеће „Потиски водоводи” активно учествује у изградњи неких делова пречистача, за шта је квалификовано из свог делокруга послова хидроградње. Битна је чињеница да ће „Потиски водоводи” из Хоргоша добити овај објекат на управљање - каже Глишић.

Он додаје да је циљ пројекта да се модернизује постојећи пречистач који је имао другачији технолошки поступак, као и да се прошири са изградњом нових капацитета. Иначе, Кањижа је покривена канализационом мрежом око 95 посто и око 80 посто домаћинстава, који имају техничке услове, прикључено је на мрежу, па је улагање у модернизацију и проширење пречистача оправдано.

Текст и фото: М. Митровић

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести