Неискоришћени извори термалне воде

АДАШЕВЦИ: Село Адашевци, на петом километру јужно од Шида, има све услове за развој, повољан положај у односу на важне путеве, простор од 150 хектара у овој катастарској општини,

намењен за велику индустријску зону, 2000 становника у 600 домаћинстава махом се бави пољопривредом, а при том село лежи на термалним водама. Богати ресурси овог краја, ипак нису искоришћени.

Анализа воде две бушотине у потесу Паљаре показује да је минимална температура воде 60 степени, а даљим бушењем постигло би се и 100 степени Целзијуса. Вода је благо минерална, могла би се флаширати, користити за бањски комплекс или загревање пластеника и кућа.

- Ако би се нашао озбиљан инвеститор Адашевци би били добра дестинација за развој туризма и због близине ауто-пута, спомен комплекса Сремски фронт и других атракција. Ипак, наше становништво обрађује 2.500 хектара земље, као и 420 хектара државне земље у закупу и од тога живи – каже Илија Мирковић, преседник Савета МЗ Адашевци. - Ових дана завршена је жетва пшенице, а најбољи резултат, 47 метричких центи по катастарском јутру имао је Драгослав Мутавџић, овдашњи рекордер.

Месна заједница се одлучила на већа улагања, од око 11 милиона динара у инфраструктуру. Мирковић као главно истиче раније насипање путева око села шљунком, што је све тракторе и другу пољопривредну механизацију повукло са магистралног пута на обилазницу. Тај магистрални пут, иначе, води преко Шида на ауто-пут за Хрватску или преко Моровића и Вишњићева ка Републици Српској.

- Ове године изградили смо пешачко-бициклистичку стазу од последње куће у Адашевцима до Шида у укупној дужини од 1900 метара. Асфалтирање је коштало 6,7 милиона динара, а средства су ишла из месног самодоприноса, делом из Општине Шид и Покрајине. До краја ове године поред стазе поставићемо осветљење и заштитну ограду - најавио је Мирковић.

У школском дворишту постављено је игралиште са клацкалицама, тобоганима, пењалицама и другим реквизитима. То је финансирано из самодоприноса са 320.000 динара. У центру села испред Дома културе асфалтиран је паркинг простор, а новим асфалтом пресвучен је магистрални пут у дужини од 500 метара испред центра села.

- Да центар села далеко боље изгледа, уложили смо око четири милиона динара са свих нивоа финансирања, укључујући и републички –истиче Мирковић.

Издвајање за месни самодопринос истиче у децембру, али како каже Мирковић, сеоско руководство неће вршити притисак на суграђане по том питању:

- Имају пола године пред собом да се добро прерачунају, јер наши људи су довољно разумни и у децембру ћемо знати њихову дефинитивну одлуку када се распише референдум за продужење месног самодоприноса - истиче Мирковић и подсећа да би приоритет за село требало да буде улагање у фекалну канализацију, јер септичке јаме због подземних вода у Адашевцима не издрже дуго. Воводод је село предало на управљање и одржавање ЈКП „Водовод-Шид”.

Д. Савичин

 

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести