Новим ројевима пчела и шећером саниран део штете у Кикинди

КИКИНДА: Испоручена је једнократна помоћ државе за 35 пчелара из Кикинде, које је крајем маја задесио велики помор пчела. За свако страдало пчелиње друштво пчелари су добили 30 килограма шећера.
1
Фото: Стигао шећер за опоравак пчелињака у Кикинди

Кикиндским пчеларима је пролетос страдало 1.668 пчелињих друштава па су сарадњом Савеза пчеларских организација Србије и ресорног Министарства пољопривреде обезбедили нешто више од 50 тона шећера.

Уз велику солидарност пчелара из целе Србије, у санирање штете након великог помора уложено је 10 милиона динара, од којих је Покрајина издвојила 6,5 милиона динара за куповину нових ројева, док је остатак за куповину шећера обезбедило ресорно Министарство, па су на тај начин кикиндски пчелари санирали око 40 посто настале штете.

Златко Попетру из Кикинде у чијем пчелињаку су страдале пчеле у 124 кошнице, уз нове ројеве купљене захваљујући средствима Покрајинског секретаријата за пољиопривреду, водопривреду и шумарство АП Војводине опоравља пчелињак. Попетру каже да ројеви које је набавио нису стигли да се спреме за зиму, тако да ће добијени шећер значити много да се прехране пчеле како би пребродиле наредну зиму.

- Да није било ове помоћи, питање је да ли бисмо наставили да се бавимо пчеларством, јер није лако све почињати изнова. Мада, мислим да проблем није решен и бојим се да ћемо се поново сусретати са тровањем које се на нашем подручју дешава скоро сваке године - каже Попетру.

Овогодишњи масовни помор пчела у атару Кикинде, у коме су тотално страдала пчелиња друштва у кошницама овдашњих пчелара, подстакао је Савез пчеларских организаицја Србије, али и ресорне институције Покрајине и државе да се укључе у санирање последица, пружањем конкретне помоћи пчеларима.

Фото: Још се не зна узрок тровања пчела у кикиндском ататру

- У циљу превентивног деловања ми смо пре више од годину дана покренули пројекат са НАЛЕД-ом о сузбијању тровања пчела. Покушавамо да са воћарима и другима из пољопривредне производње, делујемо како би се избегло тровање пчела - каже Ненад Протић из Савеза пчеларских организација Србије.

Иако је до помора пчела у делу кикиндског атара дошло пре скоро три месеца разлог великог угинућа пчела још увек је непознат. Председник Удружења пчелара Кикинде Саша Чолак страхује да се не понови ситуација од пре четири године.

Крајем маја страдало је 1.668 пчелињих друштава код 35 пчелара, а солидарност колега из целе Србије и помоћ из покрајинске и државне касе доприноси опоравку 

- Добили смо анализу узоркованог биља, али још увек немамо никакав званични податак о помору пчела, нити у којој фази је анализа и да ли су неки налази готови. Писаним путем ћу се обратити надлежним институцијама са захтевом да добијемо резултате, јер ако и ове године не будемо знали од чега су пчеле отроване, помор ће се десити и догодине - предочава Чолак

.М. Митровић  

Фото: Удрузење пчелара Кикинда

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести