Одговорна улога дефектолога: Родитељи увек неприпремљени

Већ две године Друштво МНРО “Плава птица” има програм у ком прима приправнике који се обучавају за рад и то према речима запослених у овом Друштву, које је настало из удружења грађана, добра пракса, јер су они после припремљени за рад и разне ситуације, којима су претходно присуствовали, често и стресне када се родитељима саопштава први пут стање детета.
roditelji
Фото: Удружење за помоћ МНРО "Плава птица" Кула

„Постоје ситуације када родитељи одбијају помоћ коју ми нудимо, а то је заправо сигнал да му морамо још више помоћи. Најбитније је наћи се онима којима је тешко да превазиђу проблем“, истичу дефектолози.

Према речима дефектолога Марка Кошутића, директора “Плаве птице”, родитељ је скоро увек неприпремљен и необавештен када се роди дете са сметњама. У тим ситуацијама, на радницима социјалне заштите, а највише дефектолозима је велика одговорност, како саопштити родитељу, објаснити му шта представља та тешкоћа коју дете носи, и како се то развија у каснијем добу, као и шта је у најбољем интересу детета.

„На родитељима је велика одлука да ли ће дете касније имати редовну наставу или не, на дефектолозима није да сугеришу нити одреде, већ да саопште предности и мане“, истиче Кошутић.

Постоји инклузија активности и инклузија места, што је школа.

„Никада за 15 година рада са малом децом, није се десило да је родитељ наше поруке схватио злонамерно, да ми утичемо на њега на негативан начин, јер смо ми у комуникацији отворени“, каже Кошутић и додаје да аутизам није прелазна болест, па тако није ни обрнуто.

То захтева сигурност и знање шта је детету, који је његов проблем и шта даље може да се уради. Постоје и они који дају неодређене информације “биће добро, боље, видећемо” и никад нису криви родитељи за неприхватање.

М. Сћ

ПројекатРавноправниреализовала јеПанонија медиауз подршкуДневника”. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести