Одржан 12. интеркултурални камп за децу из сиромашних породица

БЕЧЕЈ: Обележавајући пре две године први јубилеј, деценију успешно организовања Интеркултуралног кампа „Пружи ми руку – буди ми друг!“ којим су обухваћена деца из социјално угрожених породица, ентузијасти Друштва пријатеља деце општине Бечеј су били убеђени да су у великој мери ушли у све поре живота породица на маргини друштвеног живота. Али, кад су лане обишли терен током припрема за одржавање кампа, дошли су до запањујућег податка.
e
Фото: pixabay.com

– Захваљујући сарадњи Дома здравља, Центра за социјални рад, Предшколске установе и нашег Друштва, установљено је да у општини Бечеј има 47, а у граду Бечеју 23 деце из социјално угрожених породица која су законом обавезна да се укључе у припремну наставу за школу. У припреми за актуелни камп, установили смо да је само једно дете у Бечеју на познатој адреси, а сва остала су се, на основу сведочења комшија, с породицама одселила у иностранство. Из тог разлога је ове године у камп укључено 40 само школараца – рекла нам је у име организатора председница Друштва пријатеља деце Изабела Шормаз.

Ове године су наишли и на новину која их није пратила ранијих година.

– Први пут да неопходна финансијска средства која су нам неопходна за реализацију кампа нису суфинансирана из касе општинског буџета, већ средствима донатора, спозора и помоћи Предшколске установе „Лабуд Пејовић“. Наиме, за целогодишњу активност из општинске касе издвојено нам је, од тражених 700.000, само 110.000 динара. Доспела средства су одлуком Друштва усмерена ка кровној манифестацији обележавања Дечије недеље, чиме ћемо покрити само део потреба. Довијали смо се како смо знали и умели за актуелни камп. На сву срећу, покрили смо све потребе и, ево, врло успешно га организовали – констатује Изабела Шормаз.

И овогодишњи камп је организован у Извиђачком центру крај Радарске станице, где постоје оптимални услови за реализацију програмске активности, која је ове године била на тему: „Свет око нас!“.

– Током дводневног трајања кампа, деца су имала три оброка и ужине, преноћиште, а кућама су се вратили са потребном гардеробом и обућом за наступајући јесењи период и школским прибором – апострифирала је социолог Центра за социјални рад Дуња Шормаз. – Кад је програм у питању, реализован је кроз радионице у којима су вежбе везане за бројне животне вештине, процес учења, исхране, одржавања личне хигијене, организовања простора, брига о себи и околини... Имали смо едукативне радионице у оквиру којих су, између осталог, учили о вредности новца и значају куповине у маркетима, реализовали смо спортско-рекреативне активности, а у радионици „Свет око нас“ говорило се о околини, еко систему, селектирању отпада, рециклажи...

Да би свеобухватан програм могао бити реализован у релативно кратком времену, ангажоване су, поред активисткиња Друштва пријатеља деце општине Бечеј, васпитачице Предшколске установе, чланови Извиђачког одреда „Иво Лола Рибар“, средњошколска група „Космополити“, стручна екипа Удружења грађана „Еко Бечеј“... Општи је закључак да велики број деца вапи за вршњачким дружењем, али и учењем. Немају у својим породицама економску сигурност, али имају велико срце и душу.

В. Јанков

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести