Палић све популарнија дестинација

СУБОТИЦА: Суботица је постала препознатљива туристичка дестинација и то као место за посету и боравак. „Арт нуво“ објекти, градска кућа, Синагога, Палић, културне институције и дешавања, манифестације, винарије, салаши, гастрономска понуда, све ово заједно је туристичка понуда која привлачи туристе, рекао је за „Дневник“ члан Градског већа задужен за за област туризма, инвестиција и међународне сарадње Срђан Самарџић.
palic, dnevnik.rs
Фото: Dnevnik.rs

Како објашњава, и Суботичани се често присећају Палића какав је некада био и шта је представљао у животу свакога, због чега је и називан „бисером панонске равнице“ и „нашим морем“.

– Палића из неког ранијег периода сећају се и некадашњи гости са носталгијом. Сада имамо целу једну нову генерацију наших суграђана који су потпуно равнодушни према Палићу, јер дуго година та некада популарна бања и регионална туристичка дестинација није на стазама некадашње славе. Локална самоуправа уз велику помоћ Републике Србије и Аутономне Покрајине Војводине одлучила је да тај некадашњи бисер засија поново прелепим сјајем – оцењује Самарџић. – Имајући у виду чињеницу да се  Палић налази на статистички четвртом месту у Србији по броју дневних посета, а на четрнаестом по броју ноћења са 1,7 ноћења у просеку што је 2,5 пута мање од републичког просека боравка туриста, довољно говори о потенцијалима Палића

Како би се поспешио развој туризма у Суботици, а посебно на Палићу, Суботица реализује много активности у оквиру којих се константно уређују и реновирају постојећи објекти за потребе организовања манифестација различитих тематских садржаја, а имајући у виду некадашњу репутацију Палића као важне конгресне дестинације и у ту сврху.

– Ту пре свега мислим на Велику терасу и Летњу позорницу као препознатљиве симболе Палића као и на поплочавање стаза у Великом парку, обнова мола на Мушком штранду, обнова мола за веслаче. Улагања су у значајном износу, преко 210 милиона динара, а захваљујући, пре свега одличној сарадњи са Владом Србије и Покрајинском владом. У прилог тој тврдњи иде и чињеница да је Влада Републике Србије обележила годину дана рада управо у Суботици и на Палићу на Великој тераси – истиче члан Градског већа задужен за  за област туризма.

Посебан део активности је, како напомиње, улагање у садржаје на Палићу кроз које ће ова туристичка дестинација вратити елементе које је чине бањом, а то је изградња спа и велнес центра и воденог парка за које је 15. децембра 2018. године положен камен темељац и где су планирана средства из републичког, покрајинског и градског буџета у износу од преко милијарде динара у наредне две године за изградњу пет отворених и пет затворених базена са пратећим садржајима.

Изградњом Аква парка са свим садржајима понуда на Палићу ће бити другачија  са циљем да се привуче већи број туриста и развија страни и домаћи туризам.

Такође, паралелно са тим и једнако важан је и процес спровођења пројекта „Заштита биодиверзитета језера и околине језера Палић и Лудаш“ финансиран од стране немачке КФВ банке у износу од од 6,5 милина евра. Та средства су намењена за изградњу канализационе мреже насеља Палић и спољног потисног вода који ће будућу мрежу повезати са пречистачем, изградњу заштитног појаса око језера Палић и Лудаш (озењавање, изградња инспекцијске стазе и бициклистичке стазе) и унапређење пречистача отпадних вода.

– Ово ће свакако, сем у еколошке сврхе, кроз опоравак језера свакако утицати и на унапређење целокупног амбијента на Палићу као туристичкој дестинацији – истакао је Срђан Самарџић.

Битно је истаћи и учешће Суботице у пројектима из програма прекограничне сарадње са Републиком Мађарском и Републиком Хрватском кроз пројекте „Сецесијска туристичка рута Суботица Осијек“, изградња бициклистичких стаза у пограничној зони „Оптибике“, изградња туристичко културних центара на Палићу и у Морохолому “Colourcoop„ као и пројекат „Арт ноувеау“ из Дунавског транснационалног програма. 

Ана Антуновић

 

Пројекат “Суботичка хроника” реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести