Петиција за опстанак школе у Доњем граду

БЕЧЕЈ: Обавеза локалне самоуправе да припреми предлог рационализоване мреже школа, у складу с бројношћу ученика, заталасала је јавност у највећој потиској општини.
д
Фото: Dnevnik.rs

Највише су се осетили погођеним житељи бечејског Доњег града, на чијој територији је лоцирана ОШ „Петефи Шандор“. Ту школу, заједно са истуреним одељењима у Дрљану и Милешеву, похађа 253 ученика, од којих 201 на мађарском наставном језику. То је далеко од квоте коју налаже Уредба Владе Републике Србије, по којој основне школе морају да имају 480 ученика распоређених у 16 одељења.

- Пошто смо сагледали све чињенице, сачинили смо елаборат и предстоји нам састанак радне групе ради формулисања предлога мреже основних школа, затим следи јавна расправа, потом документ иде на седницу локалног парламента и на сагласност у ресорно министарство. Могу да приметим да само две школе у бечејској средини испуњавају услов по основу бројности. Међутим, нас далеко више брину други подаци о смањеном броју првака у наредним годинама. Уместо садашњих 3.200, број основаца ће бити 2.600. Читава једна школа мање. – каже Сузана Ђукић, координаторка радне групе и помоћник председника Општине Бечеј.

Суочен с могућношћу гашења школе, Савет родитеља ОШ „Петефи Шандор“, покренуо је петицију грађана, која се у холу школе потписује од понедељка, радним даном од 8 до 18 сати.

Само две основне школе у Бечеју испуњавају услов по основу бројности ученика

- Надамо се да ће победити разум и наша школа, у којој око 80 процената ученика похађа наставу на мађарском матерњем језику, наставити редовно да ради – поручила је председница Савета родитеља ОШ „Петефи Шандор“ Ангела Флајс, а већ првог дана петицију је потписало више од 1500 грађана.

Стање на терену, међутим, говори другачије. Житељи Друге месне заједнице, на чијој територији се налази ОШ „Петефи Шандор“, последњих година уписују своју децу у друге школе. Тако је општинска радна група дошла до податка да се из Доњег града више првака, и то на мађарском наставном језику, уписало у ОШ „Север Ђуркић“, него у ОШ „Петефи Шандор“, потврдила је Сузана Ђукић.

- Знамо да законски прописи не праве разлику на националној основи, али ћемо учинити све што је у нашој моћи да сачувамо нашу школу у којој се преко шест деценија највећи број ученика образује на матерњем мађарском језику. Ако закон није на нашој страни, судећи поброју потписа у петицији, грађани јесу – каже  директор ОШ „Петефи Шандор“ Енгелберт Сич Будаи.

У низу фактора који су условили таласање поводом ове проблематике, стиче се утисак да је политички превагнуо, иако је реч само о промени организације, а не о угрожавању права. Пре одлуке Савета родитеља да се организује петиција, реаговао је Општински одбор СВМ са захтевом да школа задржи рад у актуелном формату и надом да ће већински коалициони партнери у локалном парламенту подржати њихов став. На то је реаговао Општински одбор ЛСВ, који тврди да СВМ на овај начин сакупља поене пред изборе у Мађарској, за посланике у Европски парламент, а актуелни проблем одлаже за годину после избора.

„Петефијевци“ су заталасали проблематику, а о другим школама које, такође, не испуњавају бројчану „квоту“, за сада, ни реч. Док се не стекне могућност за убирање политичких поена.

В. Јанков

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести