Плато споменика битки код Сланкамена биће уређен

ИНЂИЈА: Туристичка организација током ове године била је више пута ангажована на уређењу платоа код споменика битки код Сланкамена, као значајног културно-историјског споменика и туристичког локалитета општине у туристичкој понуди Инђије.
1
Фото: Dnevnik.rs

Споменик се налази између Старог и Новог Саланкамена  на удаљености од насеља око два километра. Висок је 12 метара и на њему су исписани стихови песника Јована Јовановића Змаја „И хвала и слава јунацима врлим, падом уздигнутим смрћу неумрлим“.

До сада се околина око споменика само одржавала, а сада је Туристичка организација уз помоћ Општине Инђија решила да околину сасвим обнови. Колико ће радови коштати, знаће се ка буде урађен идејни пројекат  партерног уређења, каже  директорка Туристичке организације Инђија Маја Бошњак.

План је, рекла је директорка, да се прво око споменика уреди плато, а потом и стаза преко пута споменика и направе паркинг места, јер туристи махом у организованим групама посећују споменик. - Планирани радови подразумевају хортикултурно уређење платоа и опремање основним мобилијаром (клупе, канте за смеће ...) како би се створили услови за пријатнији боравак посетилаца на овом локалитету - казала је директорка.

По њеним речима сада је у току израда Идејног пројекта партерног уређења око споменика битки код Сланкамена у коју је укључен Републички завод за заштиту споменика културе.

- Како се ради о непокретном културном добру од изузетног значаја, од поменутог Завода претходно су прибављени услови за извођење радова на уређењу, на основу којих се приступило пројектовању. По завршетку израде

Идејног пројекта потребно је добити сагласност Завода на пројекат, затим Одобрење за извођење радова од стране надлежног одељења Општине Инђија, након чега се радови могу изводити - објаснила је Маја Бошњак.


Спомен на 1691. годину

Споменик је подигнут 1892. године, поводом обележавања две стотина година битке код Сланкамена. Поводом откривања споменика одржана је велика церемонија, којој су присуствовале бројне званице, а певало је Београдско певачко друштво, под вођством Стевана Стојановића Мокрањца.

Посвећен је бици из 1691. године која је била једна од завршних и одлучујућих битака у време великог аустријско-турског рата. Након ње и битке код Сенте, 1699. године, закључен је Карловачки мир и повучена је граница између аустријске и турске царевине.

Према проценама, Хабзбуршка царска војска је бројала до 35.000 војника, а турска страна била је два пута надмоћнија. Српска милиција од 10.000 војника, 6.400 пешака и 3.600 лаких коњаника, а под командом подвојводе Јована Монастерлије, учествовала је у бици на аустријској страни.

За српски народ битка код Сланкамена била је изузетно важна, јер је довела до великих промена у односу на ранији положај. Ангажовање Срба на страни Хабзуршке монархије допринело је додељивању посебног статуса и привилегија након потискивања Турака јужно од Саве и Дунава. Српска заједница се тако издваја, уобличава као посебан ентитет у Угарској, што је касније водило успостављању Српске Војводине.


У складу са значајем споменика, током протеклих година рађена је  реконструкција, постављена је декоративна расвета и нова туристичко-информативна табла.

- Ове године је урађено геодетско снимање локације неопходно за пројектовање, ремонт сијалица декоративне расвете, обновљен је знак саобраћајно-туристичке сигнализације који упућује на скретање ка споменику и прибављени су услови надлежног Републичког завода за обнову слова на споменику и уклањање графита. Према датим условима Туристичка организација је дужна да изради Идејно решење за калковање слова и уклањање графита и по добијању сагласности Завода може да спроведе радове - навела је директорка Туристичке организације Инђија Маја Бошњак.

З. Делић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести