Почиње Светско првенство у банатским шорама

ТОМАШЕВАЦ: Да ли је наш прослављени научник Михајло Пупин банатске шоре открио Американцима, или су Банаћани ову игру сличну бејзболу „преписали” са далеког континента, највише ће се расправљати 23, 24. и 25. јуна у Томашевцу, када ће на 17. Светском првенству у шорама најбоље екипе одмерити снаге.
13 sore 2
Фото: Dnevnik.rs

Организатори саопштавају да је учешће пријавило десет екипа, и то : Маријево, Бећари (Нови Сад), Све звезде (Мокрин), Томиленд (Румунија), Орловат, Чока, Сакуле, Ђилкоши (Панчево), Мамути (Кикинда) и Шајкаши (Жабаљ).

У аутентичном банатском окружењу Томашевца, недалеко од Зрењанина, екипе из Србије и Румуније покушаће да докажу ко је најбољи. Вишедневна такмичења наредног викенда окупиће и бројне посматраче, љубитеље ове традиционалне игре. Организатори кажу да им је идеја да одржавањем такмичења у банатским шорама сачувају овај спорт од заборава, додатно обогате туристичку понуду Баната и промовишу здраве стилове живота.

Шоре су игра у којој се такмиче два тима са по десет играча. Користи се крпена лоптица тежине 250 до 300 грама, прављена тако да стане такмичару у руку. Ако се деси да буде лакша, то се једноставно и брзо решава квашењем. Добри познаваоци банатских шора кажу да ова игра није нимало лака, утакмице су напете, са доста тактике. Налик је америчком бејзболу. У шорама постоје две базе (у бејзболу четири) и лопта се баца у вис (у бејзболу испред). Уместо бејзболки ту су палице од јасеновог дрвета ручне израде. Један меч траје 60 минута, а у случају нерешеног резултата игра се 15-минутни продужетак.

После ударања лопте, противнички играчи покушавају да је ухвате и да њоме погоде ударачеве саиграче који претрчавају од базе до базе. Ако лопта после ударца палицом изађе у аут, долази до смене екипа на позицији ударача. Шора је заправо ударање, па је тако и настао назив игре. У неким селима се она зове „цуре”, због истоимених база до којих се трчи за поен. Према локалној легенди, амерички бејзбол је плагијат банатских шора, настао захваљујући научнику Михајлу Пупину, родом из Идвора. Он је, наводно, крпену лоптицу коју су Банаћани користили за своју игру, однео у САД и тамошње становништво упознао са правилима нашег пастирског спорта. Други, пак, тврде да је то обичан маркетиншки трик и подсећају да је бејзбол у Америци званично почео да се игра од 19. јуна 1846, а да се Пупин родио 1854, значи осам година након првог меча.

Ж. Балабан

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести