Помоћ сомборским пчеларима из градског буџета

​​​​​​​СОМБОР: У складу са прошле недеље донетом одлуком Скупштине града, објављен је конкурс за доделу средстава за набавку нових пчелињих друштава и опреме за пчеларство пољопривредним произвођачима који се баве узгојем пчела на територији Града Сомбора у 2022. години.
pcele pixabay.jpg
Фото: pixabay

Право да учествују имају лица која се баве узгојем пчела, уписана су у Регистар пољопривредних газдинстава и налазе се у активном статусу, а сам конкурс је отворен до 31. октобра.

Према правилима конкурса средства из градског буџета опредељена су за куповину нове опреме за пчеларство и набавку нових пчелињих друштава. При томе, максималан износ средстава по пријави је 100.000 динара, а минималан износ 10.000 динара, пошто су укупна средства за која су обезбеђена у градском буџету 1,5 милиона динара. Заинтересовани пчелари више информација о начину пријаве и потребној документацији могу да погледају на званичном сајту Градске управе, којој ово није и први пут да пружа овакав вид помоћи локалним пчеларима.

У протекле две године већ у неколико наврата су се из варошке касе опредељивала средства за унапређење пчеларске производње, али су, уосталом као и други видови непосредног субвенционисања пољопривредника из оскудног градског буџета, овакви конкурси објављивани у сарадњи са „Агробизнис центром“, агенцијом која се бави унапређењем аграра, што је овог пута изостало.

Озбиљнија помоћ града пчеларима имала је прекретницу 2019. године када је издвојено 1,6 милиона динара како би се сомборском Удружењу пчелара „Аврам Максимовић” помогло у набавци опреме захваљујући којој је заживела линија за производњу сатних основа, односно прераду воска као једног од нуспроизвода у пчеларству. Важност набавке и монтаже ове линије у простору Удружења пчелара које носи име пионира нововеког пчеларства на словенском Југу, Сомборца Аврама Максимовића који је уједно и писац првог приручника за пчеларе на српском језику, огледа се превасходно у томе да су пчелари добили прилику да од властитог воска произведу основе за нова саћа.

Тиме су се „из игре“ избацили посредници, али и некоректни трговци сатним основама, који у покушају добијања веће зараде восак мешају са далеко јефтинијим, али и за пчеле непогоднијим парафином. Овакав озбиљан приступ производњи меда, уз чињеницу да су се сами пчелари унутар своје кровне организације Савез пчеларских организација Србије (СПОС) изборили за отварање властитог погона за откуп, контролу, паковање и продају меда у Рачи, довео је до постизања, за наше прилике, одличне цене српског, па самим тим и сомборског меда на иностраном тржишту.

М. Мћ

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести