Прети ли затварање школи „Петефи Шандор” због недовољно ђака?

БЕЧЕЈ: Вишегодишње приче да ће Основна школа „Петефи Шандор“, због све мањег броја ученика, бити затворена, ових дана су подгрејане.
д
Фото: Dnevnik.rs

Уредба Владе Србије од марта 2018. године прописује да основна школа мора имати најмање 480 ученика распоређених у 16 одељења. Имајући у виду да је све мање рођене деце у Србији, поготово по селима, онда Министарство просвете у наредном времену неће моћи да се посвети другим пословима, док не позатвара велику већину школа или их преименује у издвојена одељења других установа.

Све локалне самоуправе су у обавези да формирају радне групе и сачине елаборат на основу којег ће до 27. марта донети акт о мрежи основних школа у својим срединама и онда га проследити на сагласност ресорном министарству.

- Сагледали смо све чињенице у нашој општини и сачинили елаборат. Ових дана предстоји нови састанак радне групе од 14 чланова, после којег ћемо дати предлог мреже основних школа на територији бечејске општине - сазнали смо Сузане Ђукић, координаторке радне групе. – Уследиће јавна расправа и тек онда ћемо донети тражени акт о којем ће расправљати одборници на седници Скупштине општине Бечеј, а затим га шаљемо на сагласност Министарству просвете.

Иако Сузана Ђукић није желела да се унапред изјасни, јасно је да у бечејској општини само школе „Здравко Гложански“ и „Шаму Михаљ“ испуњавају бројчани критеријум, али је ОШ „Петефи Шандор“ са само 250 ученика у најтежем положају.


Ученички дом

Имајући у виду да је зграда ОШ „Петефи Шандор“ у добром стању и да се планира завршетак спортске дворане на школском плацу, онда би тај објекат могао да се преуреди за дуго очекивани Ученички дом, чиме би Бечеј стекао услове да постане Регионални средњошколски центар. То је само једна од могућности, под условом да ОШ „Петефи Шандор“ не буде могла да опстане, коју свакако не треба занемарити. Поготово, што би тада постојећи вишкови радне снаге у образовању могли да нађу своје место у новом колективу.


- Не само да се залажемо да ОШ „Петефи Шандор“ настави да ради у садашњем формату, него и за очување имена школе. Буде ли другачије, такву меру би сматрали угњетавањем мањинских права, јер у дотичној школи 80 одсто ученика похађа наставу на матерњем мађарском језику. Речју, став СВМ је да школа настави да ради у садашњем стању заједно са истуреним одељењима у Дрљану и Милешеву. Надамо се да ће наши коалициони партнери подржати наш став – рекао је председник Општинског одбора СВМ у Бечеју Виктор Молнар.

Како се свака мера не доноси само на основу актуелног стања, већ се мора сагледати дугорочно, онда је бечејска средина у још тежој ситуацији. Јер, сада се број основаца креће око 3.200, а на основу броја рођене деце у последње четири године, тај број ће се у наредном периоду смањити на 2.600.

В. Јанков

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести