Промоција монографије о сомборским салашима у Загребу

СОМБОР: Историјска чињеница је да је својевремено, сада већ далеке 1825. године по тадашњем попису становништва Хабзбуршке монархије Сомбор био многољуднији не само од Новог Сада, већ и од Београда, Загреба, Љубљане, Сарајева...
 Dušanka Golubović i Milan Bandić Foto: Grad Sombor
Фото: Душанка Голубовић и Милан Бандић Фото: Град Сомбор

У потоњим државним оквирима који су настајали и нестајали, времена и историјске и политичке околности су се мењале, али Сомбор никада није одустајао од неговања своје традиције и међуетничке толеранције међу својим бројним националним заједницама, па се тако ових дана представио и у Загребу.

Током недавног боравка у главном граду Хрватске поводом промоције књиге „Мој Ненадић“, посвећене једном од иначе бројних салашких насеља у околини Сомбора, у издању Хрватског културно-уметничког друштва „Владимир Назор“, за сомборску градоначелницу Душанку Голубовић и Немању Сарача, члана Градског већа за културу и образовање као и руководство ХКУД-а „Владимир Назор“ уприличен је пријем код градоначелника Загреба Милана Бандића. Градоначелница Сомбора је домаћинима представила моделе подршке Града Сомбора удружењима која се баве културно-уметничким радом и очувањем традиције мањинских заједница, а потом позвала Бандића да посети Сомбор. Размењени су и протоколарни поклони, те је Душанка Голубовић градоначелнику Бандићу поклонила копију Повеље Слободног краљевског града из 1749. године, једног од највреднијих архивских докумената и једине сачуване Повеље на територији Аутономне покрајине Војводине.

Сомборска делегација је присуствовала састанку у Хрватској матици исељеника и састанку са челницима Средишњег државног уреда за Хрвате изван Републике Хрватске, где је била у прилици да Сомбор представи као узорну мултиетничку и мултиконфенсионалну средину која своје богатство различитости негује као својеврсни знак препознавања у ширим размерама.   

М. Миљеновић

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести