Радни састанак у оквиру пројекта Синема: Стара палата за нову урбану привреду

СОМБОР: Ради договора око активности на реализацији заједничког пројекта Синема састали су се представници пројектних тимова и градоначелник Сомбора Антонио Ратковић.
grasalkovic
Фото: Град Сомбор

Главна тема састанка су биле просторије Грашалковић палате где би могао да се налази сомборски центар за креативне индустрије, чиме би се овај пројекат надовезао на текуће радове на самом објекту палате и на профилисање Сомбора као града културе.

У склопу пројекта „Улога креативних индустрија у новој урбаној привреди у Дунавском региону“ - Синема (Creative industies fot new urban economies in the Danube region) планира се оснивање једног центра за креативне индустрије са седиштем у Сомбору, док ће други пројектни партнери отворити додатна два центра исте намене.

Осим подстицаја на локалном нивоу, очекује се и значајан ефекат умрежавања широм Дунавског слива међу партнерима. Пројекат Синема ће, очекивања су учесника, подићи капацитете свих укључених страна, са циљем да се у целини подигну локални капацитети за иновације у креативним индустријама.

Тиме ће се локалним организацијама и креативцима ће бити пружена прилика да се укључе у рад центра креативних индустрија и да се повежу са сличним организацијама у земљама Дунавског слива. Укупно трајање пројекта је 30 месеци, од 1. јула 2020. до 31. децембра 2022. године, а укупна вредност је безмало 2,25 милиона евра. Од ових средстава, градски буџет у пројекту учествује са  73.500 евра.

Уназад неколико година Сомбор се труди да поврати својевремену славу филмографске престонице ових простора, зачете прегнућем ентузијасте Ернеста Бошњака који је намеравао да са својом филмографском фирмом и студиом „Боер филм“ од родног града направи континенталну фабрику снова, односно европски Холивуд.

Грађевина је на иницијативу грофа Антона Грашалковића као највишег овдашњег званичника Хабзбуршке монархије, подигнута како би представљала центар из којег су распоређивани немачки колонисти по овом делу Војводине у другој половини 18. века. Након тога је служила као место разних државних служби, да би након Другог светског рата постала седиште друштвеног трговинског предузећа, уништеног током приватизације након 2000. године, када је и прешла у власништво града. Данас градске власти уступају простор у једној од од најимпресивнијих грађевина у Сомбору, да служи у савремене сврхе.

М. Миљеновић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести