Разним пројектима до очувања животне средине у Вршцу

ВРШАЦ: Изградња канализационих мрежа у приградским насељима на територији Града Вршца биће у наредном периоду међу приоритетима локалне самоуправе.
г
Фото: Дневник/Р. Хаџић

Према речима члана Градског већа, задуженог за пољопривреду, а од скора и за заштиту животне средине, Слободана Јованова, сам град је покривен мрежом за одвођење отпадних вода, док је Павлиш, у ком се налази извориште воде, први дошао на ред од свих околних села.

- Добијамо велику помоћ од Покрајинске владе, али оно што нам највише недостаје јесу пројекти за канализације које треба да урадимо - истиче Јованов. - Осим Павлиша, ту су и Уљма, Избиште, Велико Средиште и Гудурица у којима ће се најпре радити канализација.

Наведена села су уједно и највеће катастарске општине у којима је урађена комасација земљишта, док је у Уљми издвојена парцела за предвиђени пречистач, који би обухватио и Избиште. У сваком случају, план је да до 2025. године сва насељна места добију канализацију.

Међу увек актуелне комуналне теме спадају и депоније са којима се надлежни константно боре и смишљају како да реше то питање које их деценијама мучи.

- Сваке године се боримо са дивљим депонијама у насељеним местима, додуше напредовали смо тако што од прошле године имамо план одлагања отпада - наводи наш саговорник. - Имамо и план да то више не буде депонија него рециклажни центар, али смо ту слаби са пројектима. Међутим, ако успемо да реализујемо ту идеју, бићемо лидери у земљи и у овој области.

А док отпад не стигне на крајњу „адресу”, мештани Вршца и околних села имају лошу навику остављања кабастог отпада испред својих кућа, очекујући да ће их дежурне екипе комуналаца истог тренутка санирати.


Сви путеви воде кроз брегове

Недавно је отпочет пројекат обележавања Вршачких брегова и у плану је да се у наредном периоду приведе крају. Удруживши разна удружења, организације и институције са локала и покрајине, успели су да поставе информативну мапу и закораче у другу фазу реализације пројекта.

- Сада нам следи обележавање, постављање 120 стубова, око 200 и нешто путоказа, и то треба да завршимо у наредном периоду, док нам у трећој фази остаје мобилијар - каже члан Градског већа за пољопривреду и заштиту животне средине Слободан Јованов, скренувши нам пажњу на важност Вршачких планина, нарочито током ванредног стања када људи напуштају град и уточиште налазе у природи.


- У овом периоду је проблем што су људи навикли да износе остатке из својих башта. Режу воће и све то изнесу на улицу и сматрају да комунално предузеће треба одмах да однесе, а не сете се ни да их бар назову и кажу. Онда комнални инспектори излазе на терен и пишу пријаве. Кабаст материјал нам је највећи проблем. Предузеће „2. октобар” је пре месец-два узело дробилицу за кабасти зелени отпад који после носе на депонију где су издвојили јаме за компостирање - каже Јованов, додајући да ће та механизација добро доћи и за крчење осушене вегетације у деловима где је завршена комасација пољопривредног земљишта.

С друге стране, на квалитет живота и животне средине и те како утичу ветрови по којима је Вршац познат. И то двојако. Осим што је добар савезник по питању чистог ваздуха, исто тако је, шала или не, задужен и за чисте улице.

- На срећу, немамо загађиваче, јер наша индустрија води рачуна по том питању - указује члан Градског већа за пољопривреду и заштиту животне средине. - Такође, имамо добру покривеност природним гасом иако и даље има оних који се греју на чврсто гориво. У плану нам је да направимо уступак и да дамо прикључке на више рата.

А како би ваздух био што чистији, идеја је да се направи расад за пошумљавање и ветрозаштитне појасеве. У Вршцу се воде тиме да је боље имати неколико мањих и лакше остваривих пројеката, него обећавати нешто што не би успели да испуне.

Л. Радловачки

 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести