Румљани сутра славе век одлуке о присаједињењу Срема

РУМА: Сутра Румљани и њихови гости славе Дан Општине Рума, славу Светог Стефана Дечанског и стогодишњицу од Великог народног збора у Руми и присаједињења Срема Краљевини Србији.
1
Фото: Прослава у Руми 1938. године, две деценије од ослобођења

Тим поводом Завичајни музеј Рума поставио је у сали Легата Миливоја Николајевића изложбу „Велики рат ослобођење и присаједињење”.

Програм ће сутра започети на платоу код поште у Руми, полагањем венаца на споменик др Жарку Миладиновићу, великом заговорнику присаједињења Србији. Следи литургија у румском храму и откривање капеле -чесме посвећене Светом Стефану Дечанском у црквеној порти. У подне је свечано отварање реконструисане Главне улице, а следи свечана седница Скупштине општине Рума у КЦ „Брана Црнчевић”. Као поклон румских привредника Румљанима за славу, од 21 сат на градском тргу певаће Светлана Цеца Ражнатовић.

Фото: Милена Миладиновић


Лаура постала Милена

Један сегмент изложбе посвећен је Милени Миладиновић, рођеној као Лаура Гизл, супрузи Жарка Миладиновића, доктора правних наука. Уз супруга упознала је водеће људе политичког и културног живота међу Србима у Војводини, као што су Јован Јовановић Змај, којег је неговала у старости, Александра Сандића, Бранислава Нушића, Јанка Веселиновића…Управо у кући Миладиновића одржан је 24. новембра 1918. године у Руми Велики народни збор. Милени Миладиновић припада заслуга што је откупила Змајеву заоставштину и тако је сачувала. За време рата успела је да сачува Змајеву бисту, која је враћена на своје место на Ивандан 1920. године.


Изложба у Завичајном музеју укратко приказује Србију у рату са посебним освртом на ситуацију у Срему након краткотрајне офанзиве Војске Краљевине Србије у Срему 1914. године, затим даје преглед новембарских догађаја 1918. године, приликом уласка српских одреда у места широм Војводине. Посебно су истакнута дешавања везана за организацију и реализацију Великог збора Сремаца у Руми и Велике народне скупштине у Новом Саду. Последњи сегмент изложбе посвећен је прослави, односно обележавању ових значајних новембарских дана две деценије касније. Аутор изложбе је кустос Завичајног музеја Рума Снежана Јанковић. Изложба ће моћи да се погледа до 15. фебруара, а улаз је слободан.

Ово је само део пројекта „Новембар 1918. – Ослобођење и присаједињење“ који је Завичајни музеј припремио, уз документарни филм и едукативне радионице које ће се одржати почетком децембра. Пројекат је финансирао Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верском заједницама.

В. Х.

EUR/RSD 117.1400
Најновије вести