Сећање на голготу интернираца

КИКИНДА: На годишњицу када су немачки фашисти 6. маја 1942. године интернирали 46 Кикинђана уприличен је комеморативни скуп и полагање венаца на споменик у центру града.
д
Фото: Град Кикинда

У име локалне самоуправе сенима настрадалих родољуба поклонили су се председница Скупштине града Станислава Хрњак и члан Градског већа Миодраг Булајић, а поред делегације локалне самоуправе, венац на споменик у центру града, дело вајара Слободана Којића, положили су и представници Градског СУБНОР-а Кикинде.

Председник Секције за неговање традиције ослободилачких ратова при СУБНОР-у историчар Лазар Демић, предочио је да су фашисти насилно на север Европе, у Норвешку послали ове људе, да је страдање у логорима преживело је само њих седморо, који су се у Кикинду из заточеништва вратили током октобра и новембра 1945. године.

Демић је подсетио да су интернирци бродом пребачени из Београда у Беч и да су су касније завршили у логору Бејсфорд, у близини Нарвика у Норвешкој. Већина је стрељана током јуна, а преживелим интернирцима велику помоћ пружили су Норвежани.

- У знак сећања на њихову голготу и оно што је учинио норвешки народ, 1975. године, подигнут је овај споменик који симболизује пресечену младост. Недавно је и овај део трга проглашен парком пријатељства и назван именом побратимског града Нарвика, а том чину су присуствовали и наши драги пријатељи из Нарвика. Тужно је што млади мало или недовољно знају о страдању кикиндских интернираца, али и да је наш град за слободу у Другом светског рата платио високу цену. Погинуло је и страдало више од 600 људи - навео је Демић.

М. Мр.

 

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести