Скупштина града Зрењанина подржала сарадњу са Апотеком Јанковић

ЗРЕЊАНИН: Одборници Скупштине града Зрењанина су на ванредној седници усвојили одлуку о давању сагласности на коначни нацрт уговора о концесији за финансирање, ревитализацију, управљање и обављање фармацеутске делатности, између Града Зрењанина и здравствене установе Апотека Јанковић из Новог Сада.
apoteka, dnevnik.rs
Фото: Dnevnik, ilustracija

Говорећи о предлогу уговора о концесији, директор Јавне установе “Апотека Зрењанин ”Милан Миљуш казао је да се, након процедуре која је трајала две године, уз бројна законска и административна усклађивања, дошло до модела који може да подмири захтеве приватног и јавног партнерства и подигне фармацеутску делатност у граду на виши ниво. 

„Водиља нам је била да кроз пројекат остваримо онај минимум интереса који смо желели, а односи се, пре свега, на снабдевеност лековима становништва на целокупној градској територији и очување радних места запослених у апотекама, тако да не буде дисконтинуитета у свим принадлежностима које имају запослени а спадају у законску форму“, напоменуо је Миљуш.

Он је додао да је уговором регулисано да је концесионар дужан да преузме све запослене и да одржи личне дохотке на досадашњем нивоу, као и да сва насељена места на територији града остају у склопу овог пројекта. То значи да ће апотеке у селима наставити с радом.

„Тиме решавамо проблем који је данас присутан у целој Србији, односно како помирити тржишно пословање приватних апотека, њихову разумљиву жељу за остварењем профита и социјални и здравствени моменат, у срединама у којима нема тржишног интереса да се послује. Такође, концесионар се обавезује и да реновира објекте и тиме побољша услове рада. По први пут у Србији, локална самоуправа имаће корист од оваквог уговора , јер ће јој бити уплаћена иницијална концесиона накнада која ће бити искоришћена на отплату дугова добављачима у претходним периодима“, објаснио је Миљуш.

Под наведеним условима и захтевима Града Зрењанина, интерес да склопи концесиони уговор на 15 година пронашла је здравствена установа Апотека Јанковић. Годишња концесиона накнада износи 120.100 евра, а концесионар је дужан да у року од 30 дана уплати иницијалну концесиону накнаду у осам годишњих износа, односно укупно 840.700 евра.

Градоначелник Чедомир Јањић је рекао да све апотеке у државном власништву у локалним самоуправама у Србији имају проблем с пословањем и опстанком.

„Ми смо успели да нашу апотекарску установу одржимо и да направимо добар пројекат јавно - приватног партнерства. Суштина је да све апотеке остају да раде, и у граду и у сваком насељеном месту, без обзира на профит. Ниједан радник неће добити отказ ако поштује закон о раду и ниједна плата неће бити мања. Очекујемо велика улагања и у опрему и у објекте, а од потписивања овог уговора и град ће први пут имати неких прихода, од концесионе накнаде која улази у буџет“, нагласио је Јањић и додао да се ништа од имовине не продаје, већ да се након 15 година све враћа Граду Зрењанину.

Како је навео, циљ локалне самоуправе је и да се и у неким другим случајевима примењује модел јавно - приватног партнерства, поменувши као пример јавни саобраћај у граду.

Ж. Балабан

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести