Слатко Подунавље – жене месе, мушкарци оцењују

БАЧКИ МОНОШТОР: Село у приобаљу Дунава, Бачки Моноштор познат је по својим бројним туристичким манифестацијама, које су, поред природних лепота и ентузијазма његових житеља, заслужне за велики број туриста који посећују ово насеље у срцу Специјалног резервата природе „Горње Подунавље“.
с
Фото: УГ "Подунав"

Једна од таквих манифестација је и, сада већ традиционални, Сајам торти и колача, који су  протеклог викенда организовали Месна заједница и Удружење грађана „Подунав“ уз подршку сомборске Туристичке организације.

На сајму намењеном љубитељима посластица и домаћих производа, деветом по реду, учествовало је двадесетак излагача, претежно жена које се баве израдом домаћих торти, колача, баклава, ликера, пекмеза, ајвара, као и сланих пецива, производњом млевене паприке...Манифестација је почела поздравом организатора и наступом малих моношторских тамбураша, ученика сомборске Музичке школе „‘Петар Коњовић” у класи наставнице Марине Ковач, док су изложбе слика Марије Туркаљ Матић и Антуна Крулића употпуниле доживљај сајма. Велики број посетилаца уживао је у изложеним производима и пратећим садржајима, а ово је била прилика да буду награђене и најистакнутије излагачице.

Награду за најлепшу торту добила је Ружица Маријановић из Бачког Моноштора, а њој је припала и награда за најукуснију добош- торту. Најбољи колач направила је Марјана Зетовић такође из Моноштора, док је за најбољи традиционални колач награђена Драгица Зековић из Бачког Доброг Поља, за баклавице. Најбољи пекмез био је онај од вишње, а њега је направила Мира Лугумерски из Сомбора, а додељена је и посебна награда, за најстарију учесницу, Аницу Даражић која и у својој осмој деценији припрема колаче, поред својих укућана и познаника и за овај сајам.

Како би се одржао принцип родне равноправности, жири који је оцењивао посластице овог сајма су чинила тројица чланова, мушкараца, па је тако ова пријатна дужност припала Душану Поткрајцу, Ивану Маријановићу и Дејану Митићу.

Организатори манифестације искористили су прилику да се захвале и Пољопривредној стручној служби Сомбор, Пчеларском друштву „Пчела“ Бачки Моноштор и Туристичкој организацији града Сомбора на подршци, као и свим учесницима и посетиоцима.

Фото: УГ "Подунав"

Бројне туристичке манифестације попут ове, али и „Бодрог феста“, „Регенерације Дунава“, „Свих ракија СФРЈ“...те природне лепоте бачког подунавља и развијени систем пансионског смештаја у приватним кућама које су често уређене у етно-стилу, од Бачког Моноштора су начиниле перјаницу сеоског туризма. Тешко су овде поднели појаву и ширење Ковида 19.  Наиме, у периоду пре пандемије коронавируса, поготово током летње сезоне у ово село су викендом пристизале десетине туристичких аутобуса, што је резултирало и све већом тражњом за куповином кућа, за које су се интересовали и домаћи и страни купци. 

М. Мћ

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести