Термовизијска камера надлеће Зрењанин

ЗРЕЊАНИН: Ових дана специјални дрон са најсавременијом термовизијском камером надлеће Зрењанин, да би правила посебне снимке јавних и других објеката.
д
Фото: Dnevnik.rs

На овај начин се обавља истраживање и прикупљање података о енергетској ефикасности објеката у граду. Реч је о активностима које се спроводе у оквиру пројекта под називом „Паметна и одржива потрошња енергије“, а који је започет јуна прошле године. Пројекат се реализује у оквиру Интеррег ИПА програма прекограничне сарадње Румунија – Србија. Носилац пројекта је Град Зрењанин, а партнери су Регионални центар за друштвено-економски развој Банат, Град Темишвар и Кластер одрживе енергије Румуније.

У току је израда Мастер плана одрживе енергије за територију Средњобанатског округа. Овај документ ће Зрењанин и средњи Банат уврстити међу ретке који га имају, а који представља основу за даљи развој ове територије у домену планирања и управљања акцијама за уштеду енергије, коришћења обновљивих извора енергије, као и могућности добијања средстава из међународних фондова, потврђено је „Дневнику” у зрењанинској локалној самоуправи.

Фото: Dnevnik.rs

Истраживању и прикупљању података о енергетској ефикасности објеката у граду претходила је набавка најсавременије опреме за термовизијско снимање, дрона и термовизијске камере последење генерације.

„Захваљујући оваквој врсти опреме, у врло кратким роковима располагаћемо са најпрецизнијм подацима о стању енергетске ефикасности јавних и других објеката на територији Града Зрењанина”, кажу у локалној самоуправи.

Започете су и пилот- акције у три средње школе - Зрењанинској гимназији, Економско-трговинској школи „Јован Трајковић” и Техничкој школи. Ове акције подразумевају испитивање квалитета ваздуха и мерење потрошње енергије у тим школама.

Фото: Dnevnik.rs

„Унакрсном анализом добијених података бићемо у могућности да сагледамо како ове две ствари утичу једна на другу, каква су енергетска својства објеката наведених средњих школа и какав ваздух удишу наши средњошколци, односно на који начин тренутно стање може бити унапређено”, кажу у Градској управи.

У наредном периоду, у оквиру пројекта, одржаће се низ едукација за различите циљне групе, наставак пилот- акција и успостављање система за интелигентно праћење потрошње енергије у школама. Као најважнију активност, пројекат предвиђа изградњу прве паметне зграде у Банату и оснивање Регионалног центра за енергетску ефикасност Банат у Зрењанину. На тај начин овај пројекат поставља темеље за будуће активности и нове пројекте, а Зрењанин и цео регион ставља у позицију лидера у овој области. Пројекат вредан укупно 852.001 евро траје до марта 2021. године.

Ж. Балабан

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести